„Będziemy nadal rozwijać amerykański handel i inwestycje negocjując porozumienia handlowe z Japonią, Unią Europejską i Wielką Brytanią. Zależy nam na zakończeniu tych negocjacji w terminie istotnymi wynikami dla amerykańskich pracowników, farmerów, hodowców i firm" — ogłosił w komunikacie przedstawiciel ds. handlu Robert Lighthizer. Zgodnie z procedurą tzw. szybkiej ścieżki Stany nie mogą zacząć takich negocjacji wcześniej niż po 90 dniach od powiadomienia o nich Kongresu.
Komisarz UE ds. handlu, Cecilia Malmström powiedziała w Brukseli, że Unia jest otwarta na rozmowy ze Stanami o cłach na towary przemysłowe, ale Waszyngton nie wykazał dotąd większego zainteresowania. Przyjęła z zadowoleniem komunikat R. Lighthizera. — Nie zaczęliśmy jeszcze negocjowania. Jesteśmy przygotowani do podjęcia prób uzyskania ograniczonego porozumienia o dobrach przemysłowych, ale jak dotąd Stany nie okazały dużego zainteresowania — powiedziała dziennikarzom.
Lighthizer przekazał Kongresowi pismo w kilka tygodni po osiągnięciu przez administrację porozumienia o nowej formie traktatu NAFTA, przy trwających nadal tarciach handlowych z Chinami. Administracja chce „rozwiązać sprawę taryfowych i pozataryfowych barier i osiągnąć uczciwszy, bardziej zrównoważony handel". Japonia „jest ważnym., ale zbyt często niekorzystnym rynkiem dla amerykańskich eksporterów" — stwierdza psimo. Stany mają deficyt handlowy z Japonia 69 mld dolarów, w dużej części w sektorze motoryzacji.
Rzecznik rządu japońskiego Yoshihide Suga oświadczył tymczasem w Tokio, że Japonia będzie chronić swe interesy na podstawie wspólnego komunikatu po japońsko-amerykańskim szczycie z 26 września. — Nie będą to łatwe negocjacje — stwierdził na zwyklej konferencji prasowej — ale chcielibyśmy prowadzić rozmowy zgodnie z naszym stanowiskiem: będziemy naciskać tam gdzie to konieczne i bronić naszego stanowiska gdy to konieczne w sposób chroniący nasze interesy narodowe.
Pismo stwierdza, że dwustronna wymiana handlowa z Unią wynosi 1,1 bln dolarów rocznie, to największa i najbardziej skomplikowana współpraca gospodarcza na świecie, Stany notują deficyt handlowy 151,4 mld dolarów