Europa spodziewa się wzrostu eksportu towarów high-tech

Europejskie firmy z sektora zaawansowanych technologii oczekują solidnych wzrostów w swojej branży i przygotowują się na nie, budując łańcuch dostaw – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez IDC na zlecenie koncernu logistycznego UPS.

Publikacja: 18.09.2015 13:51

Europa spodziewa się wzrostu eksportu towarów high-tech

Foto: Bloomberg

Z raportu wynika, że 58 proc. Europejczyków spodziewa się, iż eksport towarów hig-tech wzrośnie. Dwie trzecie firm deklaruje zaś, że sprzedaje już produkty w Chinach.

Z analiz raportu IDC wynika, że 39 proc. respondentów z Europy oczekuje, że globalny eksport zaawansowanych technologii będzie rósł w obecnym tempie przez następne dwa lata, a 19 proc. spodziewa się szybszego wzrostu.

Wśród rynków, na które europejskie firmy z branży high-tech planują wejść w tym roku, trzy najczęściej wymieniane to Brazylia, Indie i kraje regionu Azja-Pacyfik (bez Indii i Chin).

„Near-shoring", czyli przenoszenie produkcji lub montażu bliżej rynku docelowego, zyskuje na popularności, ponieważ pozwala podwyższyć poziom obsługi, ograniczyć ilość towarów w drodze oraz uzyskać ściślejszą kontrolę nad jakością produktów i własnością intelektualną.

- Widać wyraźną tendencję do przenoszenia produkcji i montażu bliżej rynku zbytu - podkreśla Scott Aubuchon, wiceprezes ds. marketingu w UPS Europe. 35 proc. osób podejmujących decyzje logistyczne w branży zaawansowanych technologii w Europie planuje near-shoring – o 9 punktów proc. więcej, niż w sondażu z 2013 r. Z kolei 54 proc. respondentów z Europy przeniosło produkcję bliżej rynków zbytu już dwa lub więcej lat temu, a 34 proc. – w tym roku. Zdaniem Aubuchona firmy z sektora zaawansowanych technologii mogą teraz lepiej reagować na dynamikę rynku. - Dzieje się tak, bo uelastyczniają swoje strategie dotyczące lokalizowania produkcji oraz swoje łańcuchy dostaw - tłumaczy.

Strategia ta pozwala zoptymalizować łańcuch dostaw poprzez obniżenie kosztów i wykorzystanie lokalnych zasobów w celu zapewnienia jak najlepszej obsługi klienta i podwyższenia marży.

Sondaż dla UPS pokazuje też, że firmy z sektora zaawansowanych technologii coraz odważniej wchodzą na rynki wschodzące i wykorzystują druk 3D do projektowania nowych produktów i tworzenia ich prototypów. 66 proc. ankietowanych zapewniło, że posiada już doświadczenie w druku trójwymiarowym.

Firma IDC przeprowadziła sondaż na zlecenie UPS wśród 516 osób zarządzających firmami z Europy, Ameryki Północnej, regionu Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej. Respondentami byli menedżerowie odpowiedzialni za zarządzanie logistyką w firmach z branży high-tech.

Handel
Europejska branża luksusowa krwawi przez cła Donalda Trumpa
Handel
Donald Trump zapowiada 50-procentowe cła na towary z Unii Europejskiej
Handel
Donald Trump uderza w UE. „Do tej pory była nadzieja, że on tylko gra, że to blef”
Handel
Kongres Nowoczesnej Dystrybucji
Handel
UE chce zatrzymać nawozy z Białorusi i Rosji. Będą karne cła