Ostateczny termin zgłaszania ofert kupna Allegro przypada na wtorek. Jak dowiedział się Reuters, zainteresowanych przejęciem serwisu internetowego jest co najmniej czterech dużych graczy. Są to fundusze private equity połączone w dwuczłonowe grupy, co ma im zapewnić większą siłę w przetargu. I tak belgijski CVC Capital Partners połączył się z amerykańskim General Atlantic, zaś brytyjski Apax Partners z kanadyjskim CPP Investment Board. W licytacji będą konkurować z dwiema dużymi amerykańskimi spółkami - Advent i Hellman&Friedman, oraz dwiema brytyjskimi - Cinven i Permira.

Walka o największą platformę transakcyjną on-line w Europie Wschodniej jest zatem zaciekła. Allegro zostało już wycenione na aż 2,2 mld dol. i kwota ta wciąż może wzrosnąć. W Polsce z zagranicznych graczy zainteresowanych kupnem portalu inwestowały już w przeszłości Advent i CVC Capital Partners. Ten drugi podpisał w ubiegłym roku umowę zakupu PKP Energetyka. W ostatnim czasie rząd ogłosił jednak, że chce anulować transakcję i nie dopuścić do całkowitej prywatyzacji spółki.

Z serwisu aukcyjnego Allegro, należącego do południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers, korzysta obecnie ponad 14 mln użytkowników. To najpoważniejszy rywal dla takich światowych gigantów na rynku e-handlu, jak eBay i Amazon.

Naspers podjął się sprzedaży Allegro, ponieważ firma nie rosła w tak szybkim tempie, jak inne przedsiębiorstwa należące do grupy. Naspers, który jest obecnie wyceniany na 65 mld dol., jest właścicielem m. in. znanego serwisu internetowego OLX.pl, platformy satelitarnej MultiChoice oraz spółki mediowej Media24.

Jak prognozuje agencja Sociomantic Labs, Polski rynek e-handlu urośnie w 2016 r. o 15 proc. do 35,8 mld zł. Do 2020 r. jego wartość może sięgnąć sięgnąć 63 mld zł.