Władze w Atenach wprowadziły ostrą kontrolę kapitałów w lipcu 2015 dla powstrzymania wycofywania gotówki z banków w szczycie kryzysu długu, który doprowadził do uruchomienia trzeciego od 2010 r. programu pomocowego dla tego kraju. Lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa z partii Syriza kłócił się wówczas z wierzycielami o zakres działań oszczędnościowych i doprowadził niemal do usunięcia Grecji ze strefy euro. Od tamtej pory stopniowo łagodzono ograniczenia.

Obecnie na podstawie uchwały resortu finansów opublikowanej w Dzienniku Urzędowym obywatele mogą wycofywać od 1 marca jednorazowo z kont w bankach do 2300 euro co miesiąc wobec dotychczas 1800 euro. Uchwała zwiększa też limit w euro lub w innych walutach dla osób udających się zagranicę do 2300 euro na podróż z 2 tys. euro. Pozwala ponadto bankom na akceptowanie zleceń klientów na transfer pieniędzy zagranice do 2 tys. euro co dwa miesiące.

„Decyzja jest kolejnym krokiem w ramach mapy drogowej stopniowego znoszenia restrykcji w wycofywaniu gotówki i w transferze pieniędzy" — oświadczył resort. Obecny program pomocowy dla Grecji kończy się w sierpniu.

W maju władze greckie przedstawiły mapę drogową stopniowego znoszenia kontroli kapitałów wraz z kompleksowym planem zależnym od kilku czynników, włącznie z przywróceniem dostępu do rynków pieniężnych. Władze wyjaśniły, że dla całkowitego zniesienia ograniczeń jest wymagany wzrost zaufania posiadaczy depozytów w bankach, co przybierze formę zwiększania takich wkładów w bankach sektora prywatnego, oraz dalszy trwały postęp w realizacji krajowego programu dostosowawczego. Zostanie również przywrócony dostęp do rynków finansowych dla władz centralnych i banków publicznych.