Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.03.2018 07:10 Publikacja: 06.03.2018 20:00
Foto: 123RF
Na liście znalazły się dobra, których sprzedaje się rocznie w UE za około 2,8 mld euro. Wśród nich są m.in.: stal i produkty stalowe, motocykle, koszule, dżinsy, niektóre kosmetyki, sok pomarańczowy, kukurydza i bourbon. Listę dobrano tak, by wywrzeć presję na amerykańskich ustawodawcach. I tak np. karne cła mają zostać wprowadzone na motocykle Harley Davidson produkowane w Wisconsin, czyli stanie przewodniczącego Izby Reprezentantów Paula Ryana. Podwyżka ceł grozi również whiskey produkowanej w Kentucky, stanie przywódcy republikańskiej większości w Senacie Mitcha McConnella. Firma Levis Strauss, producent dżinsów, które mogą zostać obłożone wyższymi cłami, ma zaś swoją siedzibę w Kalifornii, stanie Nancy Pelosi, przywódczyni demokratycznej mniejszości w Senacie. Wcześniej Trump zagroził, że wprowadzenie przez UE takich karnych taryf skutkowałoby podwyżką ceł w USA na europejskie samochody, które są obecnie obłożone zaledwie 2,5-proc. stawką (gdy amerykańskie w Europie czterokrotnie wyższą taryfą).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas