Gdynia stolicą rozmów o przyszłości polskiej gospodarki

W poniedziałek rozpoczęło się III Forum Wizja Rozwoju. Dwudniowe spotkanie przedstawicieli świata polityki i biznesu jest największym wydarzeniem gospodarczym w północnej Polsce.

Publikacja: 25.08.2020 09:00

Premier Mateusz Morawiecki skutki pojawienia się koronawirusa porównał do skutków wojny

Premier Mateusz Morawiecki skutki pojawienia się koronawirusa porównał do skutków wojny

Foto: Fotorzepa/Renata Dąbrowska

– Przyszłość jest bardzo trudna do odgadnięcia, ale nie ma za wielu ważniejszych czynności w życiu człowieka, niż właśnie rozpatrywać kierunki rozwoju. Bo już samo ich rozpatrywanie daje dobry wgląd w to, co może się zdarzyć. To jest nasz obowiązek – stawianie pytań o to, jaka Polska ma być w 2030, 2040 i 2050 roku – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji III Forum Wizja Rozwoju. – Nie znamy dzisiaj odpowiedzi na te pytania, ale i tak musimy je stawiać. Tak jak Krzysztof Kolumb, który wyruszył w podróż, żeby znaleźć krótszą drogę do Indii i odkrył Amerykę, tak my w tej podróży i zadawaniu pytań czujemy podobnie.

Czas przełomu

– Żyjemy w czasie przełomu ze względu na to, co ze światem zrobiła pandemia. Jednocześnie mamy też obowiązek stawiać bardzo trudne pytania w obecnych okolicznościach gospodarczych, społecznych, politycznych. Warto zadać tych kilka pytań, bo odpowiedzi będą wyznaczały drogę rozwoju gospodarczego, który jest fundamentem rozwoju społeczno-politycznego i tworzy perspektywy i możliwości rozwoju dla wszystkich mieszkańców każdego kraju – mówił premier.

– Patrząc z takiej perspektywy, warto się zastanowić, czym jest dla gospodarki światowej i polskiej epidemia. Jesteśmy częścią rozwoju wydarzeń, okrętem na wzburzonych falach i nie do końca wiadomo, w jaki sposób i dokąd one poprowadzą. Ale możemy powiedzieć, że jest to punkt zwrotny w gospodarczej historii świata. Można nawet jeszcze bardziej brutalnie sformułować tę myśl: że koronawirus to taka współczesna wojna światowa, która zmienia zupełnie układ sił. A przynajmniej tak się wydaje, że na skutek epidemii może nastąpić gruntowna przebudowa układu sił. Jak mamy się w tym wszystkim odnaleźć my, nasi sojusznicy – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Premier podziękował także firmom państwowym i przedsiębiorcom prywatnym i pracownikom „sektora przemysłowego, sektora usług, sektora eksportowego oraz małych i średnich przedsiębiorstw, bo to dzięki wam do tej pory udało się w miarę suchą nogą przejść przez te pierwsze kilka miesięcy trudnego, bardzo trudnego, niespodziewanego wyzwania, jakim jest epidemia". – Ale w dalszej perspektywie sukces gospodarki zależy również od konsolidacji – powiedział premier.

Zdaniem Morawieckiego obszary gospodarki przyszłości, w kierunku których powinniśmy iść, to sztuczna inteligencja, napęd wodorowy, automatyzacja, pojazdy autonomiczne, ale też nowoczesny przemysł i nowoczesna morska energetyka wiatrowa.

List do uczestników wydarzenia wystosował prezydent Andrzej Duda. Podkreślał w nim wagę rozmów o kierunkach rozwoju kraju. Napisał także, że wielkie inwestycje są nie tylko motorem gospodarki, ale także fundamentem przyszłego rozwoju cywilizacyjnego.

„Dlatego dobrze, że w programie Forum znalazły się kwestie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, przekopu Mierzei Wiślanej czy perspektywy dla polskiego przemysłu stoczniowego. Plan wielkich inwestycji wpisuje się w nasz program budowy nowoczesnej Polski, ale także naszą politykę regionalną i europejską" – napisał prezydent. Wskazał także na potrzebę współpracy w regionie na osi północ-południe i w tym kontekście przypomniał o Inicjatywie Trójmorza, która w ocenie prezydenta będzie motorem napędowym rozwoju tej części Europy.

Nowe kierunki

Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja rozwoju, wskazał, że wydarzenia związane z pandemią mogą stać się okazją do tego, by podczas spotkań wypracowane zostały nowe, szersze kierunki rozwoju polskiej gospodarki.

– Poprzednie edycje Forum Wizja Rozwoju były ogromnym sukcesem i bardzo istotnym osiągnięciem, ponieważ stały się źródłem wielu bardzo ważnych decyzji dotyczących wizji rozwoju polskiej gospodarki. W tym roku wyjątkowo nie tylko nie pomniejszą merytorycznej strony debat, ale wręcz przeciwnie – sprawią, że wypracowane zostaną nowe szersze kierunki rozwoju polskiej gospodarki – mówił prezes.

– Polska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji i ma bardzo szerokie perspektywy rozwoju pomimo bardzo dużego światowego spowolnienia wywołanego pandemią – twierdzi Andrzej Michalak.

Debata o gospodarce

Podczas III edycji Forum Wizja Rozwoju organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki.

Wzorem ubiegłych lat w tegorocznej odsłonie Forum ścieżki tematyczne debat oparte zostały o zagadnienia z obszarów gospodarczych istotnych zarówno dla regionu, jak i całej Polski. Wśród nich znalazły się m.in. gospodarka morska, energetyka wiatrowa, inwestycje, technologie innowacyjne, gospodarkę narodową, ekonomię i rynek pracy, zdrowie, politykę senioralną oraz edukację w kontekście badań warunkujących rozwój gospodarczy.

Od pierwszej edycji jednym ze sztandarowych bloków tematycznych wydarzenia jest – z racji położenia – gospodarka morska. Gdynia stała się zatem ośrodkiem dyskusji poszukujących nowych rozwiązań dla rozwoju portów.

Wśród tematów poruszanych w dyskusjach ważne miejsce zajmują innowacje. Eksperci przedstawiają wizje rozwoju inteligentnych specjalizacji, ekomobilności i cyfryzacji.

Ważne miejsce zajmuje także debata o o tzw. srebrnej gospodarce, czyli efektywnym wykorzystywania wiedzy, doświadczenia oraz potencjału zawodowego seniorów.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne