Aktualizacja: 17.05.2021 21:30 Publikacja: 17.05.2021 21:24
Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński
W sobotę PiS zaprezentował program Polski Ład, który ma wspierać odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa. Łączne nakłady na jego realizację wyniosą ponad 651 mld zł do 2030 roku, rząd nie wskazał jednak konkretnych źródeł jego finansowania. Już wiadomo jednak, że zapłacą za niego przede wszystkim bogaci i klasa średnia, która zostanie obłożona dodatkowymi daninami. Wzrosną między innymi składki zdrowotne dla samozatrudnionych, którzy nie będą też mogli dłużej odliczyć ich od PIT.
Komisja Europejska przedstawiła „mapę drogową” prowadzącą do utworzenia unii rynków kapitałowych (CMU/UMC) w Unii Europejskiej. Zasadniczym wskazaniem jest szybko działać.
Niby wciąż obowiązują, ale dla ekipy Donalda Trumpa stały się niewidoczne. Amerykańska kontrola przestrzegania antyrosyjskich sankcji przestała funkcjonować.
Po raz dziesiąty z kolei za najszczęśliwszy naród na świecie uznano Finów. W całej Skandynawii żyje się bardziej bezproblemowo, niż w innych miejscach na świecie.
Tarcza Wschód będzie jednym z priorytetów unijnej obrony – zdecydowała Bruksela. UE się zbroi i promuje swój przemysł obronny.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Fundacja Centralna wskazała winnych katastrofy na Odrze i dostanie nagrodę, choć po batalii sądowej. Skarb Państwa ma wypłacić milion złotych. Ekolodzy wskazali na... ministrów, premiera, prezesów spółek. Ekologów reprezentował Greenpeace.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Ból pleców to powszechny problem, który może wynikać z wielu, często trudnych do ustalenia przyczyn. Sposobów radzenia sobie z nim jest sporo, jednak okazuje się, że większość jest nieskuteczna. Według naukowców działa tylko kilka metod.
Statystyki pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Okazuje się też, że ich mózg starzeje się wolniej, przez co są bardziej odporne na pogorszenie funkcji poznawczych. Według najnowszego badania może za to odpowiadać drugi chromosom X.
Przesunięcie profilaktyki na szczebel podstawowej opieki zdrowotnej może pomóc w rozwiązaniu problemu niskiego udziału Polaków w badaniach profilaktycznych – uważa Paweł Walicki. Prezes zarządu Grupy Centrum Medycznego CMP był gościem „Rzeczpospolitej” podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii wykazały istotny związek między małżeństwem a ryzykiem otyłości u mężczyzn.
W ostatnim czasie potwierdzono jeden z pierwszych przypadków błonicy w Polsce od lat. Wyjaśniamy, co to za choroba, jak się objawia i jak jej zapobiegać.
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii podzielił się wynikami badania dotyczącego skutków spożycia napojów typu slushy. Okazuje się, że mogą one powodować poważne dolegliwości zdrowotne u dzieci poniżej 8. roku życia.
Amerykańskie służby celne odnotowały gwałtowny wzrost prób przemytu jaj z Meksyku. W Stanach Zjednoczonych ceny jaj wciąż rosną, a mimo to zaczyna ich brakować w sklepach. Jest tak źle, że amerykański rząd prosi Danię o sprzedaż jaj.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas