Amerykańsko-wietnamskie porozumienie walutowe

USA i Wietnam osiągnęły porozumienie o praktykach walutowych, bank centralny z Hanoi zobowiązał się do powstrzymywania od konkurencyjnego dewaluowania donga do dolara.

Publikacja: 20.07.2021 17:37

Amerykańsko-wietnamskie porozumienie walutowe

Foto: Bloomberg

O nowych uzgodnieniach poinformowali minister finansów USA, Janet Yellen i prezes banku centralnego Wietnamu, Nguyen Thi Hong po wirtualnym spotkaniu, do jakiego doszło po miesiącach amerykańskich nacisków na Wietnam, by zaprzestał dotychczasowego postępowania prowadzącego do zwiększania nadwyżki w bilansie handlowym ze Stanami.

Administracja Donalda Trumpa uznała pod koniec kadencji w grudniu 2020 Wietnam za manipulatora kursem walutowym i zagroziła nałożeniem karnego cła na import z tego kraju. Wietnam skorzystał dodatkowo na wojnie celnej Stanów z Chinami, w jego handlu towarami z Amerykanami nadwyżka w bilansie skoczyła w 2020 r. o 25 proc. do 69,7 mld dolarów mimo pandemii, bo stale rósł eksport jego mebli, elektroniki użytkowej, komputerów i odzieży.

We wspólnym komunikacie Wietnam potwierdził zobowiązanie przestrzegania reguł MFW i „unikania manipulacji kursem dewizowym w zapobieganiu stałym korektom bilansu płatniczego albo dla uzyskania nieuczciwej przewagi w zakresie konkurencji i powstrzyma się przed konkurencyjną dewaluacją wietnamskiego donga". Obecnie głównym celem polityki walutowej banku będzie „promowanie stabilizacji w skali makro i kontrola inflacji" — odnotował Reuter. Bank dodał, że z czasem zwiększy wahania kursu dewizowego.

Janet Yellen podkreśliła ze swej strony przekonanie, „że uwaga banku centralnego Wietnamu na poruszone kwestie doprowadzi z czasem nie tylko do rozproszenia obaw jej resortu, ale również będzie wspierać dalszy rozwój wietnamskich rynków finansowych i zwiększy ich odporność makroekonomiczną i finansową".

Resort finansów za kadencji J. Yellen zniósł w kwietniu określenie „manipulatora walutowego" wobec Wietnamu, ale dodał, że ten kraj, podobnie jak Tajwan i Szwajcaria, przekroczył limit uprawniający do nadania takiego określenia zgodnie z ustawą z 2015 r. Amerykanie zapowiedzieli wtedy większą współpracę z Hanoi nad poprawą tej sytuacji. Przedstawicielka USA ds. handlu, Katherine Tai zapowiedziała monitorowanie realizacji przez Wietnam obecnych ustaleń i będzie współpracować nad wypracowaniem właściwych praktyk walutowych. które nie będą wymagać śledztwa z przepisów ustawy o handlu z 1974 r., sekcja 301.

Dolary USA były powszechną walutą na południu kraju do końca kwietnia 1975 r., władze w Hanoi też nie gardziły nimi, ale po zwycięstwie w wojnie z Amerykanami w 1975 r. bank odmawiał przyjmowania banknotów wyemitowanych po 1975 r. Pracując w Hanoi pod koniec lat 70. musiałem uważać, by wypłacane mi dolary z racji zasiłku wojennego odpowiadały ówczesnym wymaganiom. To ograniczenie znikło po przywróceniu stosunków dyplomatycznych 11 lipca 1995 r. W dalszym ciągu dolary muszą być czyste (bez żadnych adnotacji, napisów) i nie uszkodzone, wcześniej nie chciano ich przyjmować, obecnie punkty wymiany pobierają za to dodatkową prowizję.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne