Komisja Europejska wysłała wczoraj sześciu państwom członkowskim wezwania do usunięcia uchybień w prawie, które wciąż blokują swobodny przepływ usług w Unii Europejskiej.
Zastrzeżenia Brukseli dotyczą m.in. struktury udziałowej i zakazu świadczenia usług interdyscyplinarnych dla architektów i inżynierów w Austrii, na Cyprze i Malcie oraz dla rzeczników patentowych w Austrii. Komisja zwróciła uwagę na obowiązkowe stawki minimalne dla zastępców procesowych w Hiszpanii, architektów, inżynierów i doradców podatkowych w Niemczech, rzeczników patentowych w Polsce oraz weterynarzy w Austrii. Bruksela wyraziła również zaniepokojenie przepisami prawnymi w Hiszpanii, zgodnie z którymi niektórych rodzajów usług zastępców procesowych nie można łączyć z usługami świadczonymi przez prawników.
To dopiero początek
Dyrektywa usługowa obowiązuje już od 5,5 roku, ale wiele państw UE stosuje instrumenty naruszające unijne prawo. Decyzja Bieńkowskiej, która jest komisarzem UE ds. przemysłu, rynku wewnętrznego i małych i średnich przedsiębiorstw, to znak, że Komisja poważnie się do tego bierze. Wcześniej wielokrotnie ostrzegała, teraz rozpoczyna procedurę, której ostatecznym efektem może być sprawa w unijnym sądzie w Luksemburgu. Choć bardzo unika straszenia sankcjami.
– Dzisiaj nie chodzi tylko o żółtą kartkę. Chciałabym, żeby to ostrzeżenie zostało potraktowane jako szansa: dynamiczny jednolity rynek profesjonalnych usług prowadzi do bardziej konkurencyjnej gospodarki europejskiej, która niesie korzyści dla nas wszystkich – powiedziała polska komisarz.
Wezwanie do usunięcia uchybienia to pierwszy etap unijnej procedury o naruszenia prawa. Kraj ma dwa miesiące na odpowiedź. Jeśli KE nie jest z niej zadowolona, to przesyła uzasadnioną opinię i kraj ma dwa miesiące na skorygowanie sytuacji. Kolejnym etapem – średnio po dwóch latach – jest sprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu, której efektem mogą być sankcje finansowe. Zazwyczaj jednak kraje nie czekają na ten ostatni dzwonek i w 85 proc. spraw zmieniają prawo, zanim Komisja skieruje wniosek do sądu.