Małe sklepy mogą zyskać na podatku

Wprowadzenie podatku obrotowego na duże sieci handlowe może nieoczekiwanie podnieść konkurencyjność mniejszych firm.

Publikacja: 09.07.2015 16:35

Małe sklepy mogą zyskać na podatku

Foto: Bloomberg

Odkąd Beata Szydło zapowiedziała iż gdy PiS wygra wybory wprowadzi specjalny podatek dla sieci handlowych w branży trwają dyskusje jak wpłynie on na branżę, w której faktycznie karty rozdają wielkie sieci z Biedronką na czele.

Póki co nie są znane wszystkie szczegóły – padły propozycje różnych progów poziomu sprzedaży powyżej których podatek by obowiązywał.

– Jeśli faktycznie wejdzie od poziomu 1 mld zł obejmie wiele polskich firm, a chyba nie o oto chodzi. Bardziej sensowny byłby poziom 5 czy nawet 10 mld zł sprzedaży – mówi prezes jednej z sieci.

Mowa od 0,5 do 2 proc. rocznych obrotów. Czyli w zasadzie jest to poziom średnich marż generowanych w branży handlowej. Zdaniem przedstawicieli sieci prowadzących mniejsze formaty sklepów podatek może zmienić układ sił.

– Nawet zagraniczni inwestorzy nie będą w stanie bez końca przejmować na siebie takich obciążeń, dlatego w końcu podniosą ceny, a to obniży ich konkurencyjność – mówi kolejny prezes.

Pisaliśmy już wielokrotnie, że Polscy nie są lojalnymi klientami i większość kupuje różne kategorie towarów w co najmniej kilku sieciach – statystycznie w 3-5 na osobę.

Wprowadzenie podatku najmocniej odczuliby właściciele małych sklepów o ile nie należą do grup franczyzowych, ponieważ je proponowane restrykcje też mają objąć. Tych tradycyjnych placówek jest ciągle ponad 100 tys. na 140 tys. ogółem działających sklepów spożywczych. Jednak dawno jako segment straciły pozycję lidera jeśli chodzi o generowane obroty. Handel nowoczesny czyli supermarkety, hipermarkety i dyskonty zdecydowanie rozdaje na rynku karty, choć polskie firmy właśnie tworząc sieci franczyzowe czy grupy zakupowe włączyły się intensywniej do walki o klienta.

Gospodarka
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka
Tak Putin kupuje sobie gości na paradzie zwycięstwa
Gospodarka
Współpraca zbrojeniowa z Francją odpali? Oto, co oferuje Paryż
Gospodarka
Przełomowe innowacje ruszą z kopyta? Eksperci oceniają
Gospodarka
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem