Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 20.09.2015 15:19 Publikacja: 20.09.2015 14:19
Foto: Bloomberg
Raport przedstawiony w ostatnim tygodniu wyższym urzędnikom UE i eurodeputowanym przewiduje, że unijny import towarów przemysłowych wzrośnie o 25-50 proc. w najbliższych 3 latach. — To oznacza dalsze 5-10 proc. rocznie powyżej tendencji wzrostu, a moim zdaniem to opracowanie jest bardzo zachowawcze. Chiny są zdolne eksportować znacznie więcej ze względu na swą nadwyżkę mocy — stwierdził jeden z jego autorów, dyrektor Instytutu Polityki Gospodarczej EPI, Robert Scott.
Unia Europejska wraz z krajami należącymi do WTO musi ustalić, czy pod koniec 2016 r. przyznać Chinom status gospodarki rynkowej (MES). WTO uznała przyjmując Chiny w 2001 r., że ceny w tym kraju nie są ustalane przez siły rynkowe, ale spodziewała się, że 15 lat później Pekin będzie odgrywać mniejszą rolę w sterowaniu gospodarką. Status MES jest istotny, bo w razie przyznania go zmniejsza możliwość wprowadzania przez Unię ceł antydumpingowych na chiński import. Mogłaby je stosować tylko wtedy, gdyby chińskie ceny eksportowe były niższe od i tak już niskich cen krajowych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas