Jak napisała gazeta RBK powołując się na dane Rosstatu (urząd statystyczny), pod koniec minionego roku 20 proc. rodzin wielodzietnych w Rosji żyło poniżej granicy ubóstwa. W całym kraju jest obecnie 2,65 miliona rodzin, w których jest troje lub więcej dzieci. Oznacza to, że ponad pół miliona rosyjskich rodzin żyje z dochodami poniżej granicy ubóstwa.
Przeżyć miesiąc za 800 zł w Rosji
Poziom ubóstwa wśród rodzin wielodzietnych jest prawie trzykrotnie wyższy niż średnia rosyjska: pod koniec 2024 r., według danych Rosstatu, 7,2 proc. czyli 10,5 mln osób żyło poniżej granicy biedy. To osoby, których dochody wyniosły mniej niż 16 848 rubli (778 zł) miesięcznie w przypadku osób w wieku produkcyjnym, 12 833 rubli (598 zł) w przypadku emerytów i 15 293 rubli (720 zł) w przypadku dzieci.
Te dane są podważane przez wielu ekonomistów i demografów. Jeszcze dekadę temu poza granicą biedy było 15 proc. rosyjskiego społeczeństwa czyli ponad 20 mln osób.
Demograf Igor Jefremow zwraca uwagę, że metodologia wyliczenia granicy ubóstwa stosowana w Rosji nie odpowiada metodom jej obliczania za granicą. Zwłaszcza tym stosowanym na Zachodzie.
Rosjanie wiedzą, że władza fałszuje statystyki
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w kwietniu przez Centrum Lewady, sami Rosjanie uważają, że umowna granica dochodów, na podstawie której Rosstat oblicza poziom ubóstwa, jest zupełnie oderwana od rzeczywistości.