Rosja. Miliony osób żyją poniżej granicy biedy

Podczas gdy rosyjskim dyktator nawołuje Rosjanki, by rodziły po 6-8 dzieci, tak jak w carskiej Rusi, setki tysięcy rosyjskich obywateli, którzy to polecenie wzięli na serio, żyją w biedzie. Według statystyk Kremla dziś co piąta duża rodzina w Rosji znalazła się w ubóstwie. W rzeczywistości jest dużo gorzej.

Publikacja: 07.05.2025 18:36

Rosja. Miliony osób żyją poniżej granicy biedy

Foto: Bloomberg

Jak napisała gazeta RBK powołując się na dane Rosstatu (urząd statystyczny), pod koniec minionego roku 20 proc. rodzin wielodzietnych w Rosji żyło poniżej granicy ubóstwa. W całym kraju jest obecnie 2,65 miliona rodzin, w których jest troje lub więcej dzieci. Oznacza to, że ponad pół miliona rosyjskich rodzin żyje z dochodami poniżej granicy ubóstwa.

Przeżyć miesiąc za 800 zł w Rosji

Poziom ubóstwa wśród rodzin wielodzietnych jest prawie trzykrotnie wyższy niż średnia rosyjska: pod koniec 2024 r., według danych Rosstatu, 7,2 proc. czyli 10,5 mln osób żyło poniżej granicy biedy. To osoby, których dochody wyniosły mniej niż 16 848 rubli (778 zł) miesięcznie w przypadku osób w wieku produkcyjnym, 12 833 rubli (598 zł) w przypadku emerytów i 15 293 rubli (720 zł) w przypadku dzieci.

Te dane są podważane przez wielu ekonomistów i demografów. Jeszcze dekadę temu poza granicą biedy było 15 proc. rosyjskiego społeczeństwa czyli ponad 20 mln osób.

Demograf Igor Jefremow zwraca uwagę, że metodologia wyliczenia granicy ubóstwa stosowana w Rosji nie odpowiada metodom jej obliczania za granicą. Zwłaszcza tym stosowanym na Zachodzie.

Rosjanie wiedzą, że władza fałszuje statystyki

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w kwietniu przez Centrum Lewady, sami Rosjanie uważają, że umowna granica dochodów, na podstawie której Rosstat oblicza poziom ubóstwa, jest zupełnie oderwana od rzeczywistości.

Według rosyjskich obywateli minimum egzystencji czyli to za ile Rosjanin rzeczywiście jest w stanie, biorąc pod koszty życia i zakup tylko podstawowej żywności, przeżyć miesiąc w Rosji, wynosi 38,7 tys. rubli (1780 zł) na osobę, podczas gdy Rosstat szacuje tę kwotę na 17,7 tys. rubli (820 zł) miesięcznie. Jeśli poziom ubóstwa obliczymy według „granicy ubóstwa”, którą sami Rosjanie nazwali, to obejmie on co najmniej 22,8 proc. populacji – tyle według Rosstatu żyje osób z dochodami do 27 tysięcy rubli miesięcznie. Według oficjalnych statystyk, prawie połowa obywateli Rosji (47,2 proc.) ma miesięczny dochód mniejszy niż 45 tysięcy rubli (2082 zł), a i to uważa się w społeczeństwie za dane zawyżone.

Ubóstwo według Putina

Radykalna redukcja ubóstwa pojawiała się jako główny cel socjalny Putina, gdy rozpoczynał on każdą ze swoich swoją pięciu kadencji. W ciągu ostatnich 6 lat Putin obiecał zmniejszyć liczbę osób ubogich w kraju o połowę - do 6,6 proc.

Jednak mimo licznych rewizji metodologii obliczania dochodów Rosjan (zawsze w stronę bardziej satysfakcjonującą reżim) i liczby osób żyjących w ubóstwie, cel dyktatora nie został osiągnięty: w 2024 r. poziom ubóstwa przekroczył założony poziom, a w ciągu 6 lat plan Putina każdego roku okazywał się fiaskiem. Nie dotyczy to samego dyktatora i jego dworu, który rozbudowuje swoje ukryte za 6-metrowymi murami rezydencje i posiadłości. 

Czytaj więcej

Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą

Przed rozpoczęciem piątej kadencji Putin ponownie domagał się zmniejszenia ubóstwa, ale postawił sobie skromniejszy cel: 7 proc. do 2030 r. „Musimy położyć szczególny nacisk na zmniejszenie ubóstwa, zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych” – powiedział wtedy. Według jego planu do 2030 r. powinno ich pozostać w Rosji 12 proc.

Tym co udało się dyktatorowi osiągnąć przez pięć kadencji jest czołowe miejsce Rosji wśród państw o ogromnych przepaściach w dochodach bogaczy i biedaków. Do wojny Rosja była krajem o największej na świecie przepaści finansowej między biednymi a bogaczami. Według Narodowego Biura Badań Gospodarczych USA w 2019 r jeden procent najbogatszych Rosjan posiadał jedną czwartą narodowego dochodu. Była to kwota równa trzem czwartym ówczesnego PKB Rosji czyli równowartość 1,05 bln dolarów. Rosyjska statystyka danych o krezusach z rosyjskimi paszportami nie uwzględnia. Oligarchowie i ich rodziny w statystykach o różnicach w dochodach bogatych i biednych, nie istnieją.

Jak napisała gazeta RBK powołując się na dane Rosstatu (urząd statystyczny), pod koniec minionego roku 20 proc. rodzin wielodzietnych w Rosji żyło poniżej granicy ubóstwa. W całym kraju jest obecnie 2,65 miliona rodzin, w których jest troje lub więcej dzieci. Oznacza to, że ponad pół miliona rosyjskich rodzin żyje z dochodami poniżej granicy ubóstwa.

Przeżyć miesiąc za 800 zł w Rosji

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Współpraca zbrojeniowa z Francją odpali? Oto, co oferuje Paryż
Gospodarka
Przełomowe innowacje ruszą z kopyta? Eksperci oceniają
Gospodarka
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka
Rząd obsypie start-upy pieniędzmi. Chce przełomowych innowacji
Gospodarka
Upadek człowieka, który stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku