Handelsblatt: Dla biznesu Polska lepsza od Niemiec

Polska góruje nad Niemcami jako lokalizacja biznesu – pisze niemiecki dziennik „Handelsblatt”.

Publikacja: 06.06.2024 08:07

Handelsblatt: Dla biznesu Polska lepsza od Niemiec

Foto: Bloomberg

Jako przykład niemieckich inwestycji w Polsce „Handelsblatt” podaje firmę Kirchhoff Automotive – dostawcę części samochodowych. W Gliwicach firma posiada „jeden ze swoich najnowocześniejszych zakładów”, a łącznie z zakładami w Mielcu i Gnieźnie zatrudnia w Polsce prawie 2 tys. osób. To więcej niż w Niemczech, gdzie dla firmy pracuje około 1,3 tys. osób.

Niższe koszty i podatki

Szef firmy Arndt. G. Kirchhoff chwali nastawienie polskich pracowników, ich ambicję i zręczność, ale też niższe podatki i koszty pracy – pisze „Handelsblatt”. „Polska jako lokalizacja biznesu pokazuje konkurencyjność, której niemieckim firmom przemysłowym coraz bardziej brakuje w kraju” – czytamy. Podczas gdy efektywne obciążenie podatkowe dla firm w Niemczech od 2008 do 2023 roku wzrosło do około 28,5 proc., w Polsce w tym samym okresie uległo ono zmniejszeniu z 17,5 do 12,9 proc. W Gliwicach zakłady Kirchhoffa mają dodatkowe korzyści podatkowe, bo położone są w specjalnej strefie ekonomicznej,

Czytaj więcej

Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji

Produktywność w przemyśle metalowym i elektrycznym w Niemczech wzrosła z kolei w latach 2000-2020 tylko o 1,9 proc., a w Polsce o 7,9 proc. Godzina pracy w tych branżach jest czterokrotnie droższa niż w Polsce, gdzie wynosi 12,20 euro (w Niemczech 49 euro). Płace w Polsce stanowią ok. 15-20 proc. kosztów produkcji w przemyśle metalowym i elektrycznym, a w Niemczech aż 25-30 proc. – pisze dalej „Handelsblatt”.

Gazeta zwraca także uwagę, że mniej aktywne w Polsce są związki zawodowe i tylko w Gnieźnie niemiecka firma negocjuje płace ze związkowcami. W Polsce jednak – podobnie jak w Niemczech – problemem może być brak pracowników, a niemiecka firma już teraz zatrudnia wielu tymczasowych pracowników z Filipin.

Gorsze wyniki Niemiec

Niemcy jako lokalizacja biznesu już teraz wyróżniają się negatywnie: pogarsza się konkurencyjność niemieckiego przemysłu, wiele zakładów się zamyka, brakuje innowacyjności, ale też wiary w postęp – czytamy.

Czytaj więcej

Bezrobocie w Niemczech rośnie, we Francji jest już wysokie, ale ma zmaleć

„Handelblatt” przytacza również dane dotyczące zagranicznych inwestycji w Polsce. Według organizacji Unctad bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły w Polsce w 2022 roku 29,5 mld dolarów. Przemysł metalowy i elektrotechniczny w Polsce zwiększył swoją produkcję w latach 2018-2023 o 45,5 proc. W Niemczech z kolei leży 5,4 proc. poniżej poziomu sprzed kryzysu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się w tym roku dla Niemiec wzrostu gospodarczego jedynie o 0,2 proc., a dla Polski aż o 3,1 proc. Wraz ze wzrostem gospodarczym poprawi się jeszcze jakość lokalizacji – mówi „Handelsblatt” jeden ze znanych niemieckich ekonomistów.

Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne