Nowy rząd Morawieckiego: kto będzie zarządzał finansami i gospodarką

Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia, będzie ministrem finansów w tymczasowym gabinecie Mateusza Morawieckiego. Nie brakuje innych zaskakujących nominacji.

Publikacja: 27.11.2023 17:37

Nowy rząd Morawieckiego: kto będzie zarządzał finansami i gospodarką

Foto: PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek po południu dokonał zaprzysiężenia nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Przyjrzeliśmy się szefom tzw. resortów gospodarczych. Jest tu trochę niespodzianek i trochę „naturalnych” awansów z wiceministrów na ministrów.

Duże przetasowania w rządzie Mateusza Morawieckiego

Największym chyba zaskoczeniem jest to, że stanowisko ministra finansów objął Andrzej Kosztowniak. To polityk i samorządowiec, poseł PiS od trzech kadencji, wcześniej (w latach 2006-2014) był prezydentem Radomia. Dotychczas nie kojarzył się za bardzo z finansami państwa. Kosztowniak zastąpi na tym stanowisku Magdalenę Rzeczkowską.

Czytaj więcej

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego zaprzysiężony. Dwa tygodnie na znalezienie większości

Na czele resortu rozwoju stanie z kolei Marlena Maląg, zastępując Waldemara Budę. Marlena Maląg dotychczas była szefową Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w rządzie PiS, więc jest to też dosyć zaskakujące przetasowanie.

Fachowcy i specjaliści

Schedę po Jacku Sasinie, ministrze aktywów państwowych, obejmie Marzena Małek, dotychczasowa dyrektor generalna tego resortu. Na stronie resortu czytamy, że Małek jest również członkinią rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa - Grupy Azoty i TFI PZU. Wcześniej była m.in. prezeską Enea Power&Gas Trading oraz członkinią zarządu spółki PL.2012+, operatora PGE Narodowego. Pracowała też w kancelarii prezydenta RP, a jeszcze wcześniej – jak donoszą media - była bibliotekarką.

Nowy minister infrastruktury (następca Andrzeja Adamczyka) to Alvin Gajadhur, od 2017 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Czytaj więcej

Piotr Gliński chce zabetonować władze TVP i mediów publicznych

Awans o oczko w górę

Mniejsze zdziwienie budzić może awans Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak na minister funduszy i polityki regionalnej. Bo to dotychczasowa wiceminister tego resortu, a latach 2019-2020 – nawet jego szefowa. Zastąpi odchodzącego Grzegorza Pudę.

Podobnie z piastowanego jeszcze do niedawna stanowiska wiceministra na fotel ministra wskoczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w resorcie klimatu i środowiska (jako następczyni Anny Moskwy) oraz Anna Gembicka w resorcie rolnictwa (jako następczyni Roberta Telusa).

Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia
Gospodarka
Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Echa wywiadu z minister przemysłu. Tusk wspiera, minister precyzuje, PiS krytykuje