- Tym terminem jest data spełnienia wszystkich kryteriów z Maastricht. Może 1 stycznia 2025 byłby jedną z tych możliwych dat — powiedział w kanale prywatnej telewizji Nova.

Bułgaria podała oficjalnie w połowie lutego o rezygnacji z terminu przejścia na euro od stycznia 2024, bo nie dotrzyma kryterium inflacji i nie zdąży zatwierdzić zmian w niektórych ustawach. Będzie natomiast starać się, by dostosować się do wymogów strefy euro od połowy 2024 r. — przypomniał Reuter

Dombrovskis podczas oficjalnej wizyty w Sofii stwierdził, że kraje przystępowały zwykle do strefy euro z początkiem roku, bo było to bardziej praktyczne. Jego zdaniem, wysoka inflacja wywołana głównie rosnącymi cenami energii oznacza konieczność przesunięcia terminu. Na koniec 2022 r. inflacja HIPC w Bułgarii wyniosła 14,3 proc.

Przedstawiciel Brukseli powiedział też, że Bułgaria, która w kwietniu będzie mieć piąte wybory powszechne w ciągu 2 lat, powinna przyjąć wszystkie niezbędne akry prawne wymagane do wejścia do strefy euro, zwłaszcza dotyczące walki z praniem pieniędzy.