Chiński PKB powiększył się w 2022 r. o 3 proc. Pomijając dane za 2020 r. (2,2 proc.), było to najsłabsze tempo wzrostu od prawie pół wieku. Było jednak lepsze choćby od prognozy Banku Światowego mówiącej o wzroście wynoszącym 2,7 proc.
Wzrost PKB Chin wyraźnie zwolnił w porównaniu z 2021 r., gdy wyniósł 8,4 proc. Był też dużo niższy od celu wyznaczonego w marcu 2022 r. przez władzę, mówiącego o zwyżce o około 5,5 proc. Na wyniki bardzo mocno wpłynęła drakońska polityka lockdownów pandemicznych, od której władze zaczęły odchodzić dopiero w listopadzie. Luzowanie restrykcji pandemicznych przyczyniło się do tego, że wzrost gospodarczy w czwartym kwartale był lepszy, niż prognozowano. Zwolnił on co prawda z 3,9 proc. do 2,9 proc., ale średnio oczekiwano, że wyhamuje do 1,8 proc. Wzrost liczony kwartał do kwartału był zerowy, podczas gdy prognozowano spadek o 0,8 proc.
Czytaj więcej
Chiński wicepremier Liu He dołączył do chóru ostrożnego optymizmu globalnej elity w Davos. Jego zdaniem druga co do wielkości gospodarka świata odbije po złagodzeniu ograniczeń Covid.
Kang Yi, dyrektor Narodowego Biura Statystyk, stwierdził, że konsumpcja wniosła do całorocznego wzrostu PKB 1 pkt proc. Wzbudziło to wątpliwości analityków, bo z wcześniej publikowanych danych wynikało, że restrykcje pandemiczne przyczyniły się do jej ograniczenia. Według najnowszych danych sprzedaż detaliczna spadła w 2022 r. o 0,2 proc. W grudniu wzrosła jednak o 1,8 proc., podczas gdy średnio prognozowano jej spadek aż o 8,6 proc. Tymczasem produkcja przemysłowa wzrosła w 2022 r. o 3,6 proc. W grudniu zwiększyła się o 1,3 proc., a średnio oczekiwano jej wzrostu jedynie o 0,2 proc.