Wśród różnych obszarów działalności Orlenu pojawił się w ostatnich miesiącach fundusz, który w ciągu dziesięciu lat chce zainwestować 100 mln euro w spółki technologiczne oferujące przełomowe rozwiązania. Jakie branże was najbardziej interesują?
Fundusz VC rozpoczął swoją działalność operacyjną pod koniec 2021 roku. To narzędzie uzupełnia ekosystem innowacji w naszej grupie kapitałowej, na które składają się także centrum badań i rozwoju, akcelerator oraz działalność akwizycyjna.
Pokrycie branż w funduszu jest tożsame z naszą długoterminową strategią Orlen2030. Interesuje nas to, co pomoże nam transformować grupę kapitałową i zwielokrotniać przychody oraz zyski w przyszłości. Dzisiaj interesujące nas technologie są na bardzo wczesnym etapie rozwoju albo wymagają wsparcia w ich skalowaniu. To technologie uzupełniające naszą obecną działalność, podnoszące efektywność posiadanych aktywów, ale także te wspierające przyszłe linie biznesowe koncernu. Mówimy o rozwiązaniach internetu rzeczy, przemyśle 5.0, cyberbezpieczeństwie, technologiach materiałowych, rozwiązaniach dla energetyki, zwłaszcza w sektorze OZE, digitalizacji przemysłu i tego, co jest potrzebne do budowania nowoczesnego detalu.
Na koniec dekady planujemy posiadać nowe aktywa produkcyjne, dla których już dzisiaj poszukujemy między innymi innowacyjnych rozwiązań dla recyklingu, technologii wodorowych oraz biopaliw.
Który etap rozwoju młodych firm was najbardziej interesuje?
Najbardziej interesuje nas tak zwany etap rundy A. Mówimy o podmiotach, które mają już zabezpieczoną technologię, posiadają gotowy produkt, sprzedają go komercyjnie i rozpoznają pierwsze przychody. Jesteśmy funduszem, który z założenia chce pomagać skalować działalność tego typu start-upów, a gdy to możliwe – również korzystać z ich technologii jako klient.