Koncern Mabuchi Motor zainwestuje w budowę fabryki pod Krakowem

Japoński koncern Mabuchi Motor poinformował w piątek o planach budowy swojej fabryki w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej.

Aktualizacja: 04.11.2016 13:57 Publikacja: 04.11.2016 12:01

Koncern Mabuchi Motor zainwestuje w budowę fabryki pod Krakowem

Foto: 123rf.com

Mabuchi zainwestuje w jednej z podstref położonych na terenie Małopolski około 360 mln zł oraz utworzy 400 nowych miejsc pracy do 2023 roku. Zakład, który powstanie w Polsce, będzie pierwszym zakładem tego koncernu w Europie. To zarazem największa po zakładach koncernu MAN inwestycja w krakowskiej strefie zarówno pod względem zadeklarowanych nakładów jak i planowanej wielkości zatrudnienia.

Mabuchi produkuje małe silniki elektryczne dla przemysłu motoryzacyjnego. Wykorzystywane są m.in. do napędu szyb elektrycznych, lusterek, czy centralnych zamków. Koncern zatrudnia ponad 24 tys. pracowników i produkuje ponad 1,4 mld silników rocznie.

Rozmowy na temat inwestycji toczyły się od wiosny. Krakowski Park Technologiczny przedstawił inwestorowi kilka możliwych lokalizacji. Japończycy zdecydowali się na ulokowanie inwestycji w jednej z podstref położonych w pobliżu autostrady A4. Rozmowy toczyły się przy udziale władz gminy oraz województwa małopolskiego.

Budowa zakładu ma się rozpocząć w przyszłym roku. Inwestor nie ma jeszcze zezwolenia inwestycyjnego wydawanego przez strefę.

Według nieoficjalnych informacji, fabryka Mabuchi miałaby stanąć w Bochni, na terenie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Działają tam już dwie fabryki, trzecia jest prawie gotowa. W sumie tereny nabyło tam już 6 firm.

W październiku bocheńska strefa została wyróżniona przez Polską Agencje Informacji i Inwestycji Zagranicznych w dorocznym konkursie „Grunt na medal".

Gospodarka
Dłużej nie da się tego ukryć. W Rosji gwałtownie zwalnia gospodarka
Gospodarka
Niskie podatki, tanie kredyty i więcej mieszkań. Kandydaci na prezydenta obiecują
Gospodarka
Co proponują kandydaci na prezydenta dla gospodarki i na czyj koszt? Szybki przegląd
Materiał Promocyjny
Polska gospodarka na turboobrotach: PARP rozdysponuje miliardy na rozwój firm
Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście