Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.02.2018 19:18 Publikacja: 19.02.2018 20:00
Ile państwa w gospodarce? Jak jego interwencje wpływają na dane branże i przedsiębiorstwa – na te tematy dyskutowali eksperci podczas konferencji prezentującej raport DNB i PwC
Foto: materiały prasowe
Co lepsze: silne państwo jako aktywny uczestnik rynków czy samoregulujący się rynek z minimalną rolą państwa? Dyskusja nad tym fundamentalnym pytaniem toczy się od dziesięcioleci, a ostatnio ponownie nabrała rumieńców – i za sprawą kryzysu z 2008 roku, i za sprawą nowego rozdania w polityce, gdy do głosu w różnych krajach doszli zwolennicy etatyzmu i interwencjonizmu.
Głos w tej dyskusji zabrali też eksperci DNB Bank Polska i firmy doradczej PwC w raporcie o wiele mówiącym tytule: „Kierunki 2018. Ingerencja państwa w wybranych sektorach gospodarki – skala i warunki sukcesu". Raport pokazuje skalę interwencjonizmu w sześciu krajach (Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Norwegia i USA) oraz sześciu branżach (motoryzacyjnej, farmaceutycznej, finansowej, telekomunikacyjnej i energetycznej) pod względem własnościowym i regulacyjnym. Okazuje się, że nie istnieje sytuacja idealna, mamy przykłady bardziej lub mniej udanych interwencji publicznych, a bilans strat i korzyści nie przechyla się wyraźnie w jedną stronę.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas