Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.03.2018 20:33 Publikacja: 07.03.2018 20:16
Foto: Fotolia
Bruksela opublikowała w środę tzw. semestr europejski, czyli doroczną ocenę sytuacji gospodarczej i społecznej w państwach członkowskich. Polska nie znalazła się w grupie 12 krajów, które Komisja objęła specjalną kontrolą ze względu na zakłócenia równowagi makroekonomicznej.
Ale od kilku lat nie jesteśmy w stanie dokonywać większych postępów w dziedzinach, w których Polska ma co prawda wysokie tempo wzrostu gospodarczego, ale proste rezerwy będą się wyczerpywać, a niewiele się robi, żeby poprawić sytuację na rynku pracy. Zarówno transfery socjalne (zasiłek 500+), jak i reforma emerytalna czy problem z dostępem do systemu opieki przedszkolnej zmniejszają aktywność na rynku pracy. Tymczasem niekorzystna sytuacja demograficzna stwarza zagrożenie braku rąk do pracy. Innym problemem jest niekorzystny klimat dla inwestycji. Zdaniem KE biznes potrzebuje stabilności i dobrej jakości prawa i instytucji. W tym kontekście negatywną rolę odgrywa więc prowadzona przeciw Polsce procedura o naruszenie praworządności.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas