Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.03.2018 21:00 Publikacja: 25.03.2018 21:00
Premier Belgii Charles Michel: Ciężko jest rozmawiać z pistoletem przystawionym do skroni.
Foto: AFP
W Brukseli słychać było ulgę po decyzji o tymczasowym wyłączeniu z karnych amerykańskich ceł. Ale i niezadowolenie z gry prowadzonej przez Donalda Trumpa: niejasnych deklaracji, nieznanych warunków negocjacyjnych, nierealistycznej daty zakończenia rozmów. – Mam dwie wiadomości: dobrą i złą – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Dobra jest taka, że Trump nie podzielił Unii. Zła – że mamy tylko pięć tygodni na negocjacje.
O wolnym handlu w kontekście zawieszonych dla UE karnych ceł na stal i aluminium przywódcy 28 państw członkowskich rozmawiali na szczycie w Brukseli w ostatni piątek. Na razie zresztą nie wiadomo, czego te negocjacje miałyby dotyczyć. I jak zauważył premier Belgii Charles Michel, ciężko jest rozmawiać z pistoletem przystawionym do skroni. UE jest zdecydowana nie wchodzić w logikę ustępstw za ustępstwa. – Konieczne jest zachowanie podejścia wielostronnego i wolnego handlu. Nie chcemy rozkręcania spirali ustępstw – powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel. Równie zdecydowany był prezydent Francji Emmanuel Macron. – Reakcja nie wydaje nam się satysfakcjonująca – ocenił decyzję amerykańskiego prezydenta. I podkreślił trzy zasady, którymi UE będzie się kierować w tych negocjacjach. Po pierwsze, nie szukać wojny handlowej, która nie jest dobra dla nikogo. Po drugie, działać zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Po trzecie, UE musi być zjednoczona i zdecydowana. – Jak będziemy zaatakowani, to twardo odpowiemy bez słabości – zadeklarował Macron. I ocenił, że USA przyjęły złą strategię grożenia karnymi cłami krajom przyjaznym, po to żeby zająć się rzeczywistym problemem nadpodaży stali, głownie w Chinach, i jej dotowaniu przez to państwo. I jak na razie jest to jedyne, co UE obiecuje USA: wspólne zajęcie się problemem chińskim.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas