Aktualizacja: 12.12.2024 02:56 Publikacja: 16.11.2021 16:49
Foto: Bloomberg
Centroprawicowy rząd Andreja Plenkovicia stara się doprowadzić do czerwca do zaakceptowania przejścia na jednolitą walutę od stycznia 2023. Inicjatywa ma duże poparcie społeczeństwa, w przeprowadzonym w lipcu sondażu poparło ją ponad 60 proc. Chorwatów — pisze Reuter.
Marijan Pavlicek z kierownictwa HS poinformował na konferencji prasowej, że pod jej wnioskiem o referendum zabrakło 34 tys. podpisów z wymaganych 370 tys., 10 proc. elektoratu. — Nadal jest to istotna liczba i rząd nie powinien jej ignorować. Chorwacja nie jest jeszcze gotowa na euro — powiedział. Eurosceptycy twierdzą, że gospodarka jest za słaba i niekonkurencyjna, a wprowadzenie euro wywoła wzrost cen.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie kredytu w wysokości 20 mld dolarów. Zastawem są wpływy z rosyjskich, zamrożonych na Zachodzie aktywów. To z nich pożyczka wraz z odsetkami zostanie spłacona.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Komisja Europejska (KE) w nowym składzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. potwierdza, że będzie dążyć do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej netto w 2050 r. Jednocześnie widoczna jest istotna zmiana narracji i oczekiwań formułowanych wobec KE, aby ta w rozpoczętej kadencji położyła większy nacisk na poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. Polski rząd, który w styczniu 2025 r. obejmie tzw. prezydencję w UE, zwraca uwagę na problem związany w kosztami emisji CO2 i nadmiarem regulacji, wskutek których Europa traci pozycję konkurencyjną wobec USA czy Chin.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Decyzje RPP są kolegialne, ale gdybym miał je podejmować jednoosobowo, to w trzecim kwartale 2025 r. rozpocząłbym dziewięciomiesięczny cykl obniżek i główna stopa NBP zatrzymałaby się w okolicach 3,5 proc. – mówi w wywiadzie prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Od początku tego roku do końca listopada Chorwację odwiedziło 1,16 miliona Polaków. To o 7,5 procent więcej niż rok wcześniej - informuje na podstawie danych z systemu eVisitor dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Małgorzata Kowalska.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
Słowenia, Austria i Chorwacja połączyły siły, by wspólnie promować się na rynku amerykańskim. Wsparcia finansowego w tym projekcie udziela im Europejska Komisja Podróży.
Poszukując idealnych propozycji na city break, warto zwrócić uwagę na przepiękne miejsca na mapie Chorwacji, takie jak Pula, Zadar, Split, Dubrownik czy Zagrzeb. Każde z tych miast ma swój niepowtarzalny urok, a dla korzystających z bezpośrednich połączeń lotniczych są szczególnie łatwo dostępne.
Porażka 0:1 z Chorwatami w Osijeku to najmniejszy wymiar kary, jaki mógł nas spotkać. O przygniatającej przewadze gospodarzy świadczy nie wynik, a liczba strzałów oddanych na polską bramkę: aż 23, z czego sześć celnych. Przy jednym strzale Nicoli Zalewskiego w bramkarza i jednym Roberta Lewandowskiego w poprzeczkę to jest przepaść.
Już 2 września, czyli około dwa tygodnie wcześniej niż w ubiegłym roku, chorwacki system eVisitor odnotował ponad milion turystów z Polski.
Od poniedziałku chorwackie służby walczą z pożarem, który wybuchł w okolicach Splitu po uderzeniu pioruna. Żywioł niezwykle szybko się rozprzestrzenił z powodu suchego i porywistego wiatru.
W pierwszym półroczu do Chorwacji przejechało 7,2 miliona gości, to o 6 procent więcej niż w ubiegłym roku. Aktualnie w kraju przebywa ponad 930 tysięcy turystów, wkrótce ich liczba przekroczy milion.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas