Perspektywy wzajemnych relacji gospodarczych i wyzwania związane z nowymi obszarami dla transgranicznej współpracy były tematami II Konferencji Gospodarczej Polska – Nadrenia Północna-Westfalia 2018. Spotkanie pod hasłem: „Wspólnie dla przyszłości i innowacji" zorganizowane przez Agencję Inwestycji i Promocji – NRW.INVEST odbyło się w Warszawie 2 października. Zgromadziło przedsiębiorców z Polski i Niemiec, a także przedstawicieli władz obu krajów oraz instytucji mających wspierać rozwój gospodarczy.

Konferencję otworzył Stephan Holthoff-Pförtner, minister spraw federalnych i europejskich oraz spraw międzynarodowych Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW), podkreślając znaczenie polsko-niemieckiej współpracy. Na wiele podobieństw w obu gospodarkach wskazywał Christoph Dammermann, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Cyfryzacji i Energii NRW: – Chociażby orientacja przemysłowa na branżę chemiczną, meblową czy dostawców przemysłu motoryzacyjnego – powiedział. Wspomniał także o branży węgla kamiennego: – Wiele osób przyjechało z Polski do Niemiec, by pracować w górnictwie. To są korzenie naszej współpracy – dodał.

Mówił o tym również Jakub Wawrzyniak, konsul generalny RP w NRW. Jak stwierdził, stosunki między Polską a Nadrenią Północną-Westfalią mają długą historię i żyją nie tylko za sprawą współpracy gospodarczej. Także dzięki silnej społeczności polskiego pochodzenia, zamieszkałej w NRW. – O ile jednak kilkadziesiąt lat temu NRW była ważnym kierunkiem polskiej migracji zarobkowej, obecnie mówimy o ekspansji polskich firm i migracji zawodowej kierujących nimi menedżerów – zaznaczył Wawrzyniak.

Filarem motoryzacja

Zdaniem Łukasza Porażyńskiego, dyrektora Departamentu Inwestycji i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, współpraca pomiędzy firmami z NRW i Polski szybko się rozwija zwłaszcza w trzech branżach. – Jednym z filarów współpracy jest przemysł motoryzacyjny. Kolejne sektory to przemysł chemiczny i branża medyczna – mówił Porażyński.

Nadrenia Północna-Westfalia jest najsilniejszym gospodarczo krajem związkowym Niemiec. Odgrywa zarazem wiodącą rolę w handlu z Polską. Ma 16,7-procentowy udział w całości niemieckiego eksportu do Polski i 18,6-procentowy w polskim eksporcie do Niemiec. W ubiegłym roku wartość wyeksportowanych z NRW do Polski towarów sięgnęła 9,9 mld euro i zwiększyła się w porównaniu z rokiem 2016 o 9,1 proc. Jeszcze szybciej rósł import z Polski do NRW – zwiększył się w ujęciu rocznym o 9,5 proc. do 9,5 mld euro. Dzięki rosnącej wymianie Polska stała się ósmym co do wielkości partnerem handlowym NRW. Jest przy tym jednym z najważniejszych jej partnerów gospodarczych.

To wszystko sprawia, że Nadrenia Północna-Westfalia należy do najważniejszych lokalizacji biznesowych dla polskich inwestorów w Niemczech. Wejście do tego regionu daje polskim firmom szansę na szybki rozwój także na terenie całych Niemiec. Spośród ponad 1700 oddziałów polskich firm w Niemczech 17 proc. znajduje się właśnie w NRW. Wśród przeszło 300 przedsiębiorstw z polskim kapitałem są takie firmy jak Amica, Oknoplast, Secespol, CCC, LPP Reserved, Esotiq Henderson, Sanplast czy Wielton. W tamtejszych oddziałach zatrudniają ponad 3 tys. pracowników.

W obecności ministrów Marcina Ociepy i Christopha Dammermanna porozumienie o współpracy podpisali pr

W obecności ministrów Marcina Ociepy i Christopha Dammermanna porozumienie o współpracy podpisali przedstawiciele firm UPLINK z Niemiec i BCAST z Polski

W obecności ministrów Marcina Ociepy i Christopha Dammermanna porozumienie o współpracy podpisali przedstawiciele firm UPLINK z Niemiec i BCAST z Polski.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Czas na cyfryzację

Szczególnie ważnym polem do współpracy stają się cyfryzacja oraz innowacje. W czasie konferencji poświęcono im dyskusję panelową z udziałem przedsiębiorców. Artur Pollak z APA Group i Robert Kałuża z Billon zgodzili się, że informatyzacja nie będzie odbierała miejsc pracy, za to odciąży pracowników, jednocześnie pozwalając na rozwój nowych zawodów. – Z jednej strony mamy postępującą informatyzację, z drugiej rekordowo niskie bezrobocie. Ci, którzy będą chcieli pracować, będą mieli pracę – podkreślił Kałuża.

Kolejni uczestnicy dyskusji z NRW, w tym dyrektor Business Metropole Ruhr Börje Wichert, Rüdiger Striemer z Adesso AG i Oliver Weimann z ruhr:HUB podkreślali rolę edukacji na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w propagowaniu zainteresowań informatyką, robotyką i programowaniem. Pomogłoby to firmom znajdować w przyszłości odpowiednich pracowników.

W dalszym rozwijaniu współpracy między polskimi a niemieckimi firmami szczególną rolę odgrywać będzie NRW.INVEST. W ostatnich latach agencja wspierała rozpoczynanie działalności polskich przedsiębiorców w Nadrenii Północnej-Westfalii, m.in. w branży IT, usługach technicznych czy budowie maszyn i urządzeń. Według Petry Wassner kierującej NRW.INVEST polskie firmy w NRW mają duże możliwości rozwojowe. – Jesteśmy centrum logistycznym, mamy dobrą komunikację z całym światem, oferujemy bliskość uczelni i instytutów naukowych – wyliczała Wassner w trakcie kolejnego panelu, który prowadził Wulf-Christian Ehrich z RuhrIHK.

Potrzebne biuro

Rozwijanie pomocy dla przedsiębiorców, zarówno polskich w Niemczech, jak i niemieckich w Polsce, zapowiada także Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Jak przyznał Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH, w NRW potrzebne jest jej biuro. – Powinniśmy być pierwszym adresem dla niemieckiego inwestora szukającego lokalizacji w Polsce i starającego się o wsparcie dla inwestycji – stwierdził Fedko.

Według danych Deutsche Bundesbanku przedsięwzięcia z NRW ulokowane w Polsce warte były w końcu 2016 r. 4,8 mld euro, co odpowiada 21 proc. łącznej wartości niemieckich inwestycji w Polsce. Z kolei wartość polskich inwestycji w NRW wynosiła 62 mln euro.

Będą współpracować dla przełamania monopolu na rodzimych rynkach

Podczas konferencji porozumienie o współpracy podpisały firmy UPLINK z Niemiec i BCAST z Polski, zajmujące się emisją programów radiowych i telewizyjnych. Umowa pomoże w transferze wiedzy, rozwiązań i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorstwami w zakresie regulacji rynku. Pozwoli również na wspólne działania mające na celu rozwój i wdrażanie projektów dotyczących radia FM i DAB+, DVB-T i przemysłowego internetu rzeczy.

BCAST to największy alternatywny operator telekomunikacyjny w Polsce, który oprócz rozwijania emisji FM i DVB-T skupia się także na wprowadzaniu na rynek nowych rozwiązań technologicznych. UPLINK jest natomiast firmą, która nie tylko odegrała znaczącą rolę w przełamaniu monopolu na rodzimym rynku FM, ale stała się też jego liderem. Umowa o współpracy podpisana została przez szefów obu przedsiębiorstw Macieja Lipińskiego i Michaela Radomskiego. – Zarówno BCAST, jak i UPLINK to młode, innowacyjne firmy, aktywnie zaangażowane w przełamywanie monopolu na rodzimych rynkach. Dzięki nawiązaniu bliskiej współpracy chcemy wymieniać się nabytymi doświadczeniami oraz wspierać się w procesie tworzenia i wdrażania nowych technologii – powiedział Michael Radomski, szef UPLINK. – W BCAST mamy własne rozwiązania DAB+ dla nadawców oraz systemy oparte na stworzonych w naszym dziale R&D bramkach i sensorach. Wraz z UPLINK chcielibyśmy wdrożyć nasze pomysły również na rynku niemieckim – mówi Maciej Lipiński z BCAST. Jak dodał, UPLINK ma doświadczenie w liberalizacji niemieckiego rynku radiodyfuzyjnego, które BCAST chciałby wykorzystać. W Polsce ten proces jest jeszcze w początkowej fazie tworzenia założeń technicznych i finansowych umożliwiających wykorzystanie obiektów dotychczasowego operatora.