Perspektywy wzajemnych relacji gospodarczych i wyzwania związane z nowymi obszarami dla transgranicznej współpracy były tematami II Konferencji Gospodarczej Polska – Nadrenia Północna-Westfalia 2018. Spotkanie pod hasłem: „Wspólnie dla przyszłości i innowacji" zorganizowane przez Agencję Inwestycji i Promocji – NRW.INVEST odbyło się w Warszawie 2 października. Zgromadziło przedsiębiorców z Polski i Niemiec, a także przedstawicieli władz obu krajów oraz instytucji mających wspierać rozwój gospodarczy.
Konferencję otworzył Stephan Holthoff-Pförtner, minister spraw federalnych i europejskich oraz spraw międzynarodowych Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW), podkreślając znaczenie polsko-niemieckiej współpracy. Na wiele podobieństw w obu gospodarkach wskazywał Christoph Dammermann, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Cyfryzacji i Energii NRW: – Chociażby orientacja przemysłowa na branżę chemiczną, meblową czy dostawców przemysłu motoryzacyjnego – powiedział. Wspomniał także o branży węgla kamiennego: – Wiele osób przyjechało z Polski do Niemiec, by pracować w górnictwie. To są korzenie naszej współpracy – dodał.
Mówił o tym również Jakub Wawrzyniak, konsul generalny RP w NRW. Jak stwierdził, stosunki między Polską a Nadrenią Północną-Westfalią mają długą historię i żyją nie tylko za sprawą współpracy gospodarczej. Także dzięki silnej społeczności polskiego pochodzenia, zamieszkałej w NRW. – O ile jednak kilkadziesiąt lat temu NRW była ważnym kierunkiem polskiej migracji zarobkowej, obecnie mówimy o ekspansji polskich firm i migracji zawodowej kierujących nimi menedżerów – zaznaczył Wawrzyniak.
Filarem motoryzacja
Zdaniem Łukasza Porażyńskiego, dyrektora Departamentu Inwestycji i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, współpraca pomiędzy firmami z NRW i Polski szybko się rozwija zwłaszcza w trzech branżach. – Jednym z filarów współpracy jest przemysł motoryzacyjny. Kolejne sektory to przemysł chemiczny i branża medyczna – mówił Porażyński.
Nadrenia Północna-Westfalia jest najsilniejszym gospodarczo krajem związkowym Niemiec. Odgrywa zarazem wiodącą rolę w handlu z Polską. Ma 16,7-procentowy udział w całości niemieckiego eksportu do Polski i 18,6-procentowy w polskim eksporcie do Niemiec. W ubiegłym roku wartość wyeksportowanych z NRW do Polski towarów sięgnęła 9,9 mld euro i zwiększyła się w porównaniu z rokiem 2016 o 9,1 proc. Jeszcze szybciej rósł import z Polski do NRW – zwiększył się w ujęciu rocznym o 9,5 proc. do 9,5 mld euro. Dzięki rosnącej wymianie Polska stała się ósmym co do wielkości partnerem handlowym NRW. Jest przy tym jednym z najważniejszych jej partnerów gospodarczych.