Komisja Europejska przedstawiła plan finansowania programu Next Generation EU, na który składają się różne instrumenty finansowego wsparcia dla Unii po pandemii. Są tam dotacje, pożyczki, gwarancje – wszystko na kwotę do 750 mld euro.
W tym roku KE wyemituje obligacje długoterminowe na ok. 80 mld euro, które w razie potrzeby uzupełni papierami krótkoterminowymi. Pierwszej emisji dokona jeszcze w czerwcu, kolejnej – pod koniec lipca. Od września będzie emitowała papiery dłużne co miesiąc. Pożyczki będzie zaciągała do 2026 roku w kwocie do 150 mld euro rocznie. A spłacała do 2051 roku.

Na pożyczki popyt umiarkowany
Ostatecznie program pożyczkowy może być nieco mniejszy niż 750 mld euro, bo państwa członkowskie w swoich krajowych planach odbudowy wnioskują o mniej pożyczek, niż początkowo przewidywano. Na razie tylko Włochy poprosiły o maksimum. Inne kraje albo ograniczają korzystanie z unijnego wsparcia do dotacji, albo też wnioskują o mniejszą od przysługującej im kwotę pożyczek.
Tak też zrobiła Polska. Dostaniemy 23,9 mld euro dotacji i poprosiliśmy dodatkowo o 12,1 mld euro pożyczek – trochę więcej niż jedną trzecią z przysługującego nam limitu. Przy czym nie musi to być decyzja ostateczna, państwa mogą do października 2023 roku poprosić o więcej pieniędzy z pożyczek.