Sześciu z dziesięciu typujących spółki do technicznego portfela „Parkietu" w 2018 r. osiągnęło dodatni wynik, a trzech najlepszych zostawiło szeroki WIG daleko w tyle. Ten ostatni stracił bowiem w ubiegłym roku 9 proc., podczas gdy najlepsi typujący wypracowali ponad 19-proc. zyski. Najwyższy wynik osiągnął Michał Krajczewski, ekspert BM BGŻ BNP Paribas. Wypracowane 52 proc. zysku, zwłaszcza na tak trudnym rynku, robi wrażenie. 21 proc. Pawła Danielewicza z Santander BM i 19 proc. Michała Pietrzycy z DM BOŚ to również rezultaty znacznie lepsze od rynkowych.

Czytaj także: Co przyniesie 2019 na giełdzie? Zdania są podzielone

Triumf Krajczewskiego oznacza, że powtórzył wyczyn z 2014 r., gdy również wygrał, tylko z nieco niższym rezultatem wynoszącym 37,8 proc. Warto dodać, że ekspert opuścił w 2018 r. tylko jedno typowanie (w październiku), a w jedenastu pozostałych miał aż siedem dodatnich wyników, dla których średnia wynosi aż 10,7 proc. W czterech przypadkach Krajczewski „pudłował", osiągając średnią stratę 6,5 proc.

Nie udało się uniknąć pokaźnych strat na poszczególnych spółkach. Rekordzistą jest Idea Bank, wskazany w sierpniu przez dwóch ekspertów. Akcje banku potaniały w tamtym miesiącu o 41 proc. Z kolei we wrześniu 27,8-proc. stratę przyniósł Asbis. Dla porównania – w rywalizacji sprzed dwóch lat największa strata na jednej spółce wynosiła 15,1 proc. Oczywiście pojawiły się też pojedyncze, bardzo wysokie wyniki. Rekordzistą 2018 r. jest pod tym względem Sobiesław Kozłowski z Noble Securities, który w maju na akcjach 11 bit studios wypracował wynik 40,6 proc.

W rywalizacji portfela technicznego z indeksem WIG górą był ten drugi. W ciągu ostatnich 12 miesięcy indeks stracił 9 proc., a portfel 11 proc. Niewiele zabrakło, by wynik rywalizacji był odwrotny, w grudniu bowiem technicy zarobili aż 5,5 proc., podczas gdy WIG stracił 0,9 proc. Analitycy chcą jednak podtrzymać dobrą passę i zacząć rok od pokonania rynku. W typowaniu spółek do nowego, styczniowego zestawienia udział wzięło pięciu ekspertów. Michał Krajczewski wskazał 11 bit studios, zwracając uwagę na rekordowe wyprzedanie walorów sygnalizowane przez wskaźnik RSI. Oprócz producenta „This war of mine", w nowym portfelu znalazły się cztery spółki: CD Projekt, Lotos, PGNiG oraz Amica. Datą bazową dla tego portfela jest 28 grudnia. Ceny zamknięcia z tego dnia będą stanowić bazę przy obliczaniu stóp zwrotu z akcji poszczególnych spółek oraz indeksu WIG, do którego się porównujemy.