Spółka potwierdziła nasze wcześniejsze informacje: akcje nie będą notowane na GPW, póki KNF nie potwierdzi prospektu złożonego przez Bogdankę 29 listopada.

- Prospekt złożyliśmy do KNF 29 listopada 2011 r. Jego przygotowanie to skomplikowany proces, który nam udało się zrealizować w ciągu niespełna dwóch miesięcy. Prospekt musiał być opracowany ponieważ pula 3.243.000 akcji serii B należących do uprawnionych byłych i obecnych pracowników Bogdanki przekraczała 10 proc. wszystkich akcji dopuszczonych do obrotu. Mam nadzieję że KNF zatwierdzi go w styczniu 2012 roku – mówi Mirosław Taras, prezes Bogdanki. Proces nieodpłatnego udostępniania akcji, uprawnionym do tego byłym i obecnym pracownikom Bogdanki, został uruchomiony 8 grudnia 2009 r., kilka miesięcy po debiucie spółki na GPW. Tego dnia Minister Skarbu zbył na zasadach ogólnych 1.689.939 akcji kopalni, co stanowiło 4,97 proc. udziałów.

Wartość tamtej transakcji przy ówczesnej cenie 69 złotych za jedną akcję Bogdanki wyniosła 116 mln zł. Pozwoliło to jednocześnie na zastosowanie regulacji przewidzianych w Ustawie o Komercjalizacji i Prywatyzacji  z 30 sierpnia 1996 r. i nieodpłatnego nabycia akcji przez pracowników Bogdanki. Łącznie na listach uprawnionych znalazło się 3917 osób z którymi, od 7 kwietnia 2010 r., spółka w imieniu skarbu państwa rozpoczęła podpisywanie umów na nieodpłatne nabycie akcji. Wcześniej zakończono proces ich przydziału według regulaminu opracowanego w porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi w Bogdance.

Staż pracy był uznany za jedyne kryterium ilości przysługujących akcji poszczególnym uprawnionym pracownikom. W efekcie do rąk uprawniony trafiło od kilkudziesięciu do nawet 1024 akcji spółki dla osób ze stażem pracowniczym przekraczającym 24 lata. Według aktualnych notowań Bogdanki na GPW oscylujących wokół 110 zł za akcję, wartość niektórych pakietów przekracza więc 100 tys. złotych. - Konsekwentnie budujemy wartość spółki dla wszystkich akcjonariuszy.

W październiku uruchomiliśmy ścianę strugową i szyb w Stefanowie, najnowszej i najnowocześniejszej kopalni w Europie. Od razu zanotowaliśmy rekordowy dla nas poziom 543 tys. ton wydobycia węgla handlowego i 699 tys. ton w listopadzie. Na 2012 r. planujemy produkcję 8 mln ton węgla. Począwszy od 2014 podwoimy produkcję do poziomu 11,5 mln ton węgla rocznie. W bliskiej perspektywie też spodziewamy się koncesji na kolejne złoża. Powiększamy nasze przewagi konkurencyjne. Jestem przekonany, również po dotychczasowych doświadczeniach że rynek to doceni – mówi Mirosław Taras.