Indeksy GPW rozpoczęły wtorkowe notowania od niewielkich wzrostów. Byki szybko jednak ruszyły do natarcia, dzięki czemu nasz rynek kończył dzień na solidnych plusach.?WIG20 wzrósł o 1,4 proc., a WIG zyskał 1,2 proc. Warszawa zdecydowanie wyróżniła się na tle innych rynków Starego Kontynentu. Francuski CAC40 i niemiecki DAX pod koniec dnia zyskiwały bowiem nieznacznie, a brytyjski FTSE250 tracił.
Publikowane dzisiaj dane makroekonomiczne dostarczyły raczej negatywnych sygnałów. Rozczarował opublikowany rano indeks Instytutu ZEW, który pozwala na ocenę perspektyw gospodarki niemieckiej. Wskaźnik w styczniu spadł o 0,3 pkt, do 61,7 pkt, podczas gdy eksperci oczekiwali jego wzrostu do 64 pkt. Gorsza od prognoz okazała się też produkcja przemysłowa w Polsce w grudniu minionego roku. W porównaniu z tym samym miesiącem 2012 r. zwiększyła się ona wprawdzie o 6,6 proc., ale prognozowano 10,5-proc. zwyżkę.
Inwestorzy w Warszawie nie przejęli się słabszymi od oczekiwań danymi makro i stonowanymi nastrojami na innych rynkach. Dynamiczne wzrosty zawdzięczamy przede wszystkim spółkom z sektora finansowego. W gronie największych firm najbardziej udany dzień miał Bank Handlowy, którego kurs wzrósł o 3,5 proc. O 3,4 proc. przy trzecich na rynku obrotach podrożały akcje Pekao. Do tego dorzuciły się PKO?BP?i PZU, których kursy wzrosły przy najwyższych na rynku obrotach o odpowiednio 1 proc. i 1,8 proc. Pod kreską dzień zakończyły tylko dwie firmy z indeksu WIG20. O 1,2 proc. spadł kurs GTC, a o 0,1 proc. przeceniony został PKN Orlen.
Liderem wzrostów na całym rynku okazał się Resbud, którego kurs wzrósł o 26,6 proc. O 17,8 proc. poszybowały zaś notowania Mostostalu Warszawa. Na przeciwległym biegunie znalazły się Police, których akcje potaniały o 7,5 proc.
W środę inwestorzy czekali będą głównie na publikację protokołów z ostatnich posiedzeń Banku Japonii i Banku Anglii. Na jutro zaplanowano też m. in. publikację listopadowej stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii i danych o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w tym kraju w grudniu.