Sierpień był ogólnie kiepskim miesiącem dla światowych giełd. Jedynie około 30 głównych indeksów giełdowych z całego świata wypracowało w jego trakcie dodatnią stopę zwrotu. Tylko nieco ponad 20 zyskało w ciągu miesiąca więcej niż 1 proc. Niektóre rynki dały solidnie zarobić inwestorom. Wyróżniały się m.in. bułgarski indeks Sofix i turecki BIST 100, które zyskały po 10 proc. W Europie najlepszy był główny indeks giełdy cypryjskiej, który wzrósł o 16 proc., a na świecie najmocniej urósł argentyński Merval – o prawie 50 proc. Amerykański Nasdaq Composite spadł jednak w ciągu miesiąca o ponad 2 proc., japoński Nikkei 225 zniżkował o 1,7 proc., niemiecki DAX stracił prawie 3 proc., a chiński Shanghai Composite spadł o ponad 5 proc. W gronie najsłabszych głównych indeksów giełdowych sierpnia znalazł się polski WIG20, który zniżkował o ponad 7 proc. Gorzej od niego wypadły tylko słoweński Sbitop, który stracił ponad 7,5 proc., oraz Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, który zniżkował o 8,5 proc.

Sierpniowa przecena nastąpiła po dobrym lipcu, w trakcie którego WIG20 sięgnął poziomu 2202 pkt i był najwyżej od lutego 2022 r., a Nasdaq Composite sięgnął najwyższego poziomu od kwietnia 2022 r. WIG20 od początku lipca stracił tylko około 1 proc., czyli zniżkował podobnie jak niemiecki DAX. Nastrojów inwestorów znacząco nie poprawił dosyć dobry sezon wyników kwartalnych na Wall Street. Co prawda ryzyko recesji w USA się oddaliło, ale też odsunęła się w czasie szansa na obniżki stóp procentowych przez Fed. Osłabła euforia związana z technologią sztucznej inteligencji, a z gospodarki chińskiej napływały sygnały świadczące o dalszym pogorszeniu koniunktury.

Czy można więc liczyć na to, że we wrześniu dojdzie do poprawy nastrojów na giełdach? To oczywiście będzie zależało od wielu czynników, w tym od wyników posiedzeń Fedu i Europejskiego Banku Centralnego. Historyczne statystyki wskazują jednak, że wrzesień nie jest zwykle dobrym miesiącem na Wall Street.

– Od 1945 r. indeks S&P 500 wypracowywał we wrześniu średnią miesięczną stopę zwrotu wynoszącą minus 0,73 proc. To najgorszy średni wynik spośród wszystkich miesięcy. Wrzesień to również jedyny miesiąc, w którym S&P 500 częściej tracił, niż zyskiwał. Rósł on w ciągu tego miesiąca tylko w 44 proc. przypadków – przypomina Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w firmie CFRA Research. Wskazuje, że wrzesień to jedyny miesiąc, w którym Nasdaq Composite wypracowywał (w okresie od 1971 r.) średnią negatywną stopę zwrotu. Przeciętnie spadał on w trakcie tego miesiąca o 0,86 proc.

– Zmienność na rynku akcji, którą widzieliśmy w sierpniu, się nie skończyła i spodziewamy się jej kontynuacji we wrześniu. Rynek będzie wyceniał wówczas skutki spowolnienia aktywności gospodarczej wywołanego przez poprzednie podwyżki stóp procentowych. Sierpniowa wyprzedaż była gwarantowana po tym, jak wskaźniki wartości rynkowej akcji oraz rentowności obligacji poszły w górę, sugerując, że inflacja i stopy procentowe pozostaną podwyższone przez dłuższy czas – uważa Richard Saperstein, dyrektor inwestycyjny w firmie Treasury Partners.