Portfel techniczny „Parkietu”. „Misie” w centrum uwagi

W portfelu technicznym „Parkietu” wciąż dominują małe i średnie spółki, z których niektóre mogą pochwalić się nawet ponad 60-proc. zwyżką.

Publikacja: 04.07.2023 03:00

Portfel techniczny „Parkietu”. „Misie” w centrum uwagi

Foto: Piotr Gęsicki

I półrocze krajowi inwestorzy mogą zaliczyć do bardzo udanych. Trudno było nie zarobić na zwyżkach, a odpowiednia selekcja pozwoliła na wypracowanie przewagi nad rynkiem.

Portfel na plus

Czerwiec na szerokim rynku okazał się najlepszym miesiącem w tym roku. WIG w tym czasie urósł o 8 proc., pobijając wynik kwietniowy o 0,6 pkt proc. WIG20 z kolei w zeszłym miesiącu zyskał 8,8 proc. i w tym przypadku było to mniej niż w kwietniu o 0,6 pkt proc., jak dotąd najlepszym miesiącu tego roku. Polskie indeksy akcji robią dobre wrażenie, także jeśli spojrzymy na wyniki po sześciu miesiącach. Co więcej, na razie również początek II połowy roku zaczyna się w dobrych nastrojach. WIG20 rósł pod koniec dnia o 0,5 proc., co dawało 15,6 proc. umocnienia od początku roku. WIG natomiast zyskiwał w poniedziałek 0,6 proc. i 17,8 proc. od zamknięcia 2022 r. Co więcej, indeks szerokiego rynku próbował wybić się powyżej 68 000 pkt, zbliżając się w ten sposób do tegorocznych szczytów.

Portfel techniczny „Parkietu” jako całość tym razem nie był silniejszy od rynku – średnia stopa zwrotu w czerwcu sięgnęła 2,8 proc. Średni wynik analityków na półmetku roku to 25,8 proc., czyli znacznie powyżej tego, czego zdołały dokonać WIG czy WIG20. W czerwcu ze spółek wybranych przez analityków najlepiej wypadło odzieżowe LPP, którego akcje rosły o 16,75 proc. Dwucyfrową stopą zwrotu mogą pochwalić się jeszcze akcjonariusze Atalu. W słabszej formie były m.in. Allegro, Huuuge oraz Grupa Pracuj.

Dominacja małych i średnich

W lipcowym portfelu technicznym „Parkietu” wciąż dominują firmy z drugiej i trzeciej linii. WIG20 w tym miesiącu będą reprezentować tylko dwie spółki – CD Projekt oraz KGHM. Łączy je właściwie tylko to, bo w tym roku notowania obu tych firm poruszają się w innych kierunkach. CD Projekt to gwiazda ostatnich tygodni – w czerwcu zyskał 29 proc. W poprzednich miesiącach bywało jednak różnie. Przykładowo w marcu notowania producenta gier zniżkowały o 16 proc., jednak ostatecznie wynik od początku to solidne 20 proc., czyli wyżej od WIG20. CD Projekt znalazł się w lipcowym portfelu technicznym dzięki wyborowi Michała Pietrzycy z DM BOŚ. Analityk dostrzegł pojawienie się trendu wzrostowego na wykresie miesięcznym.

Z kolei KGHM, czyli drugi przedstawiciel krajowych blue chips na lipiec, dopiero otrzepuje się po czterech miesiącach ciągłych spadków. Czerwiec zakończył jednak na plusie, zyskując 7,5 proc. Wynik od początku roku to jednak wciąż 10 proc. pod kreską. Na miedziową firmę stawia teraz Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl. Jak przyznaje, zarówno w zakończonym kwartale, jak i całym I półroczu KGHM uplasował się w ogonie stawki warszawskich blue chips. – Wydaje się jednak, że ostatnio pojawiły się symptomy odzyskiwania przez walory siły relatywnej względem indeksu WIG20 – liczy Sawicki.

Reszta lipcowych propozycji analityków to już wyłącznie średnie oraz małe spółki. Nie oznacza to jednak, że w składzie są tylko te spółki, które w tym roku rosną. Do portfela technicznego wraca m.in. LW Bogdanka, która wciąż jest około 20 proc. pod kreską od początku roku. Na tę firmę stawia Piotr Kaźmierkiewicz z BP Pekao choć, jak sam przyznaje, w ostatnich miesiącach ciężko doszukać się ciekawszych ruchów walorów węglowego przedsiębiorstwa. Bogdanka wraz ze wspomnianym KGHM to jedyne firmy z lipcowego portfela, które w tym roku jeszcze nie dały zarobić inwestorom.

Ze średnich przedsiębiorstw analitycy wybrali jeszcze Neucę oraz Auto Partnera. Biotechnologiczna spółka pozostaje więc w portfelu na kolejny miesiąc, choć tym razem stawia na nią już tylko jeden analityk.

I półrocze krajowi inwestorzy mogą zaliczyć do bardzo udanych. Trudno było nie zarobić na zwyżkach, a odpowiednia selekcja pozwoliła na wypracowanie przewagi nad rynkiem.

Portfel na plus

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
Lekka korekta na warszawskiej giełdzie
Giełda
Chińskie akcje znów są w łaskach u inwestorów
Giełda
Mało chętnych do zakupów na giełdzie w Warszawie
Giełda
Tydzień na GPW pod znakiem korekty
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Giełda
WIG20 przedłużył spadkową serię
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?