I półrocze krajowi inwestorzy mogą zaliczyć do bardzo udanych. Trudno było nie zarobić na zwyżkach, a odpowiednia selekcja pozwoliła na wypracowanie przewagi nad rynkiem.
Portfel na plus
Czerwiec na szerokim rynku okazał się najlepszym miesiącem w tym roku. WIG w tym czasie urósł o 8 proc., pobijając wynik kwietniowy o 0,6 pkt proc. WIG20 z kolei w zeszłym miesiącu zyskał 8,8 proc. i w tym przypadku było to mniej niż w kwietniu o 0,6 pkt proc., jak dotąd najlepszym miesiącu tego roku. Polskie indeksy akcji robią dobre wrażenie, także jeśli spojrzymy na wyniki po sześciu miesiącach. Co więcej, na razie również początek II połowy roku zaczyna się w dobrych nastrojach. WIG20 rósł pod koniec dnia o 0,5 proc., co dawało 15,6 proc. umocnienia od początku roku. WIG natomiast zyskiwał w poniedziałek 0,6 proc. i 17,8 proc. od zamknięcia 2022 r. Co więcej, indeks szerokiego rynku próbował wybić się powyżej 68 000 pkt, zbliżając się w ten sposób do tegorocznych szczytów.
Portfel techniczny „Parkietu” jako całość tym razem nie był silniejszy od rynku – średnia stopa zwrotu w czerwcu sięgnęła 2,8 proc. Średni wynik analityków na półmetku roku to 25,8 proc., czyli znacznie powyżej tego, czego zdołały dokonać WIG czy WIG20. W czerwcu ze spółek wybranych przez analityków najlepiej wypadło odzieżowe LPP, którego akcje rosły o 16,75 proc. Dwucyfrową stopą zwrotu mogą pochwalić się jeszcze akcjonariusze Atalu. W słabszej formie były m.in. Allegro, Huuuge oraz Grupa Pracuj.
Dominacja małych i średnich
W lipcowym portfelu technicznym „Parkietu” wciąż dominują firmy z drugiej i trzeciej linii. WIG20 w tym miesiącu będą reprezentować tylko dwie spółki – CD Projekt oraz KGHM. Łączy je właściwie tylko to, bo w tym roku notowania obu tych firm poruszają się w innych kierunkach. CD Projekt to gwiazda ostatnich tygodni – w czerwcu zyskał 29 proc. W poprzednich miesiącach bywało jednak różnie. Przykładowo w marcu notowania producenta gier zniżkowały o 16 proc., jednak ostatecznie wynik od początku to solidne 20 proc., czyli wyżej od WIG20. CD Projekt znalazł się w lipcowym portfelu technicznym dzięki wyborowi Michała Pietrzycy z DM BOŚ. Analityk dostrzegł pojawienie się trendu wzrostowego na wykresie miesięcznym.