Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.07.2025 11:07 Publikacja: 08.09.2022 18:50
Foto: Piotr Gęsicki
Wsparciem krajowych indeksów było optymistyczne nastawienie inwestorów na pozostałych europejskich rynkach w oczekiwaniu m. in. na decyzję Europejskiego Bank Centralnego w sprawie kolejnej podwyżki stóp procentowych, co zresztą nastąpiło. Pozytywne nastroje przeważały przez większą część czwartkowych notowań na warszawskim parkiecie, ale gdy do gry włączyli się amerykańscy inwestorzy, początkowo niebyt pozytywnie nastawieni do zakupów, w końcówce notowań na rynku zrobiło się nerwowo. Negatywne emocji dostarczyło rynkowi wystąpienie szefa Fedu Jerome'a Powella, który zasygnalizował kontynuację dotychczasowej , restrykcyjnej polityki monetarnej, co wiąże się z dalszym agresywnym podnoszeniem stóp procentowych za oceanem, wskazując na potrzebę dalszej walki z inflacją. Na szczęście rynek dość szybko ochłonął po jego słowach, a inwestorzy zmienili swoje nastawienie i po falstarcie ruszyli po przecenione w trakcie poprzednich sesji akcje, co równocześnie nieco ożywiło handel na europejskich parkietach. Dzięki zrywowi kupujących na finiszu udało się odwrócić losy sesji w Warszawie i wyciągnąć indeksy nad kreskę. WIG finiszował 0,26 proc. na plusie, a WIG poszedł w górę o 0,45 proc. Mniej szczęścia mieli za to inwestorzy handlujący na giełdach we Frankfurcie i Budapeszcie, gdzie główne wskaźniki zakończyły sesję pod kreską.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierz...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Poniedziałek na GPW stał pod znakiem niewielkiej zmienności. Inwestorzy patrzą przede wszystkim na Stany Zjednoc...
W 2024 r. więcej spółek z WIG20 ograniczyło wydatki na kulturę, sport i instytucje charytatywne, niż je zwiększy...
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe...
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymis...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas