Kolejną udaną sesję ma za sobą giełda w Warszawie. Indeksy zyskiwały już na początku notowań. Na otwarciu WIG20 rósł o?0,7 proc., a WIG zyskiwał 0,5?proc. Jeszcze wyższymi wzrostami nasz rynek zakończył dzień. Indeks największych spółek zyskał w środę 1,6 proc., a szeroki rynek wzrósł o?1,2 proc. Cieszyć mogą też obroty. Na indeksie WIG sięgnęły one blisko 1,4 mld zł.

Praktycznie bez echa przeszła w środę informacja o spadku produkcji przemysłowej strefy euro.?W grudniu obniżyła się ona w porównaniu z listopadem o 0,7 proc., choć prognozowano spadek o 0,1 proc. Inwestorów na całym świecie bardziej ucieszyła wtorkowa zapowiedź nowej prezes Fed Janet Yellen, że dotychczasowa polityka monetarna tej instytucji będzie kontynuowana. Pozytywnie przyjęte zostały również dane o chińskim handlu zagranicznym. Giełdy amerykańskie, które we wtorek mocno zyskiwały, środowe notowania zaczęły w znacznie słabszych nastrojach.?Niektóre indeksy szybko spadły pod kreskę.

W gronie spółek z WIG20 przez cały dzień pod największą presją pozostawały akcje Orange Polska. Telekomunikacyjna firma w środę opublikowała wyniki finansowe, które okazały się nieco gorsze od oczekiwań analityków. Dodatkowo zaszkodziła jej zapowiedź prezesa, że firma nie podniesie dywidendy z proponowanych 0,5 zł na akcję. Spółka zakończyła dzień na 4,4-proc. minusie przy wysokich obrotach. Najwyższe wzrosty zanotowały zaś KGHM i Tauron, których papiery podrożały o odpowiednio 4,5 proc. i 4,4 proc. Na szerokim rynku najwyższe wzrosty notowań zanotowały Budopol-Wrocław i?Mewa, których akcje zyskały po 40 proc. Mocno przecenione zostały zaś papiery B3System, które straciły 8,8 proc.

Ciekawie pod względem publikowanych danych makroekonomicznych zapowiada się czwartek. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odczyty z rynku amerykańskiego. Poznamy m. in. wyniki sprzedaży detalicznej oraz cotygodniową informację o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tym kraju. Na czwartek zaplanowano też m. in. publikację danych o inflacji konsumenckiej w Niemczech.