Jest bardzo duża szansa, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaoferuje niebawem możliwość uzyskania dofinansowania usług niezbędnych do pozyskania kapitału i wejścia na rynek publiczny, w tym na NewConnect – mówi Adam Osiński, prezes EBC Solicitors. Dodaje, że pod koniec stycznia PARP zorganizowała spotkanie konsultacyjne w tej sprawie i najprawdopodobniej wkrótce będzie możliwe składanie wniosków o to dofinansowanie.

443 spółki są obecnie notowane na rynku alternatywnym

– Możliwa optymalizacja kosztów wprowadzenia akcji małych emitentów do obrotu na NewConnect to narzędzie zmniejszające bariery wejścia na rynek kapitałowy – podkreśla Piotr Białowąs, wiceprezes INVESTcon Group. Tego typu dotacje były już w latach 2008-2011. Skorzystała z nich wówczas większość spółek zmierzających na NewConnect.

– Nowe dotacje refundujące koszty pozyskania kapitału mogą być zachętą, ale nie czynnikiem decydującym – podkreśla jednak Anna Nietyksza, prezes Eficomu. W rekordowym 2011 r. na NewConnect zadebiutowały aż 172 spółki, a rok później 89, a w 2013 – tylko 42.

Spadek  liczby debiutów to pokłosie trudnej sytuacji na rynkach finansowych oraz zaostrzenia regulacji przez giełdę. Ale eksperci ją chwalą, bo w ubiegłych latach nie brakowało głosów, że GPW stawia na ilość, a nie jakość. Wiele spółek mocno rozczarowało, a w efekcie część inwestorów zniechęciła się do NewConnect. – Do zwiększenia liczby debiutów najbardziej przyczyni się zwiększanie wiarygodności i bezpieczeństwa tego rynku oraz zmniejszenie wycen oczekiwanych przez debiutantów – uważa Osiński. Ocenia, że teraz oczekiwania mocno rozmijają się z realiami rynkowymi. – Między innymi dlatego, że bardzo często opierają się na przyszłych wynikach. Często nawet prognozowanych za 2–3 lata – mówi Osiński.