Warszawska giełda rozpoczęła ostatnią w tym tygodniu sesję od wzrostów. WIG20 na otwarciu notowań zyskiwał 0,7 proc., a WIG rósł o 0,5 proc. Nasz rynek wpisuje się zatem w tendencje obserwowane na innych parkietach. Imponujące wzrosty zanotowały w piątek giełdy chińskie. Hang Seng (indeks giełdy w Hongkongu) zyskał 1,2 proc., a SSE Composite (indeks giełdy w Szanghaju) wzrósł o 2,7 proc. Na plusie dzień zakończył też koreański Kospi, który zyskał 0,8 proc. W piątek nie handlowano zaś na parkiecie w Tokio. Udany przebieg miała też czwartkowa sesja w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dow Jones wzrósł o 0,7 proc., S&P500 zyskał 0,6 proc., a Nasdaq100 0,3 proc.
Niezbyt obfity jest dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Z bardziej interesujących odczytów uwagę warto zwrócić na bilans płatniczy strefy euro w styczniu, a z polskiego rynku na koniunkturę konsumencką i gospodarczą w marcu. Mało prawdopodobne jest jednak, by te odczyty były w stanie zachwiać nastrojami na rynkach. Bardziej istotny dla przebiegu dzisiejszych notowań na warszawskim parkiecie może być fakt, że dziś wygasają marcowe serie instrumentów pochodnych na akcje i indeksy. Dlatego sesja może być zmienna, zwłaszcza w końcówce.
Piątek jest ostatnim dniem publikacji sprawozdań finansowych za 2013 r. przez spółki z warszawskiego parkietu (w wypadku firm, które nie publikowały raportów za IV kwartał). Z większych spółek na dziś ogłoszenie wyników zaplanowały m.in. Asseco Poland, Enea i Grupa Azoty. Po zakończeniu dzisiejszej sesji zmieni się ponadto skład najważniejszych indeksów. W WIG20 miejsce Banku Handlowego i GTC zajmą Alior Bank i LPP. Z mWIG40 wypadną Agora, Pelion, Petrolinvest i Serinus. Poza spółkami wykluczonymi z WIG20 zastąpią je Energa, Forte, Neuca i Stomil Sanok.