Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.05.2015 17:51 Publikacja: 18.05.2015 17:51
Choć to już druga z kolei wzrostowa sesja na GPW, inwestorzy mogą czuć się nieco zawiedzeni.
Foto: Bloomberg
Po ośmiu godzinach niezbyt aktywnego handlu indeks szerokiego rynku urósł o 0,25 proc., do 57 tys. pkt, a WIG20 umocnił się o 0,35 proc., do 2523,6 pkt. Słabiej wypadł natomiast grupujący spółki o mniejszej kapitalizacji i płynności sWIG80, który zakończył notowania wynikiem 0,26 proc. pod kreską. Wśród największych spółek najlepiej sprawowało się Asseco Poland (dzienny wzrost kursu o 2,3 proc.), a najgorzej LPP (-2 proc.).
Wśród mniejszych emitentów uwagę inwestorów przyciągały firmy, które przedstawiły w piątek po sesji wyniki finansowe za I kwartał. Prym pod tym względem wiedzie Ursus, którego kurs wzrósł ostatecznie o 9,5 proc. Spółka pochwaliła się bowiem, że jej przychody w I kwartale były o 141 proc. wyższe niż przed rokiem, a zysk wzrósł o 114 proc. Pozytywnie wyróżnił się także Famur, którego akcje drożały nawet o 7 proc. Producent maszyn i urządzeń górniczych poinformował w piątek, że jego przychody wzrosły o 58 proc. w jęciu rocznym, a zyski są lepsze od oczekiwanych przez analityków. Wśród mniejszych spółek uwagę przyciągał IDMSA z wynikiem 30 proc. nad kreską oraz Wasko, którego kapitalizacja wzrosła o 17,8 proc.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Jednym z fundamentów GPW znów mają być inwestorzy – tak w skrócie można opisać strategiczne kierunki rozwoju operatora rynku na lata 2025–2027.
Przeciętna polska spółka rodzinna na GPW ma ponad 100 milionów złotych wyniku EBITDA, a jej wartość rynkowa przekroczyła miliard złotych w 2023 r.
Ani warszawska GPW, ani inne giełdy w Europie nie wystraszyły się zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze reakcje.
IV kwartał pod względem IPO był lepszy niż wcześniejszy, ale na prawdziwy boom trzeba będzie jeszcze poczekać – uważają eksperci PwC.
Spadki cen akcji Żabki, a wcześniej Allegro, pokazują, że polska giełda nie ceni zbytnio spółek handlowych.
Do naszego konkursu zapraszamy wszystkich inwestorów - nie tylko tych zaawansowanych, ale też początkujących, w tym studentów. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne. Rejestracja potrwa do 22 listopada.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas