To pieniądze z 7. Programu Ramowego kierowanego do odbiorców z całej Unii Europejskiej i krajów partnerskich. Jego budżet na lata 2007-2013 to 55 mld euro. Jest on dzielony w konkursach bezpośrednio przez Komisję Europejską.
Sporo pieniędzy jeszcze zostało, bo na koniec realizacji programu Bruksela zaoferowała wielki pakiet 52 konkursów (kolejnych kilka będzie ogłoszonych później), których łączna pula przekracza 8 mld euro. To m.in. środki na badania (4,8 mld euro) na projekty z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych(1,5 mld euro) i pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw (1,2 mld euro). – Te fundusze przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności Europy na świecie i budowy Unii Innowacji – mówi Wiktor Raldow, szef działu w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej. Podkreśla też że dzięki efektowi dźwigni pieniądze te przyczynią się do wygenerowania kolejnych 6 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych na badania oraz zwiększenia zatrudnienia o 210 tys. osób w krótkoterminowej perspektywie.
Dotacje do wzięcia są duże, ale szanse na to, że trafią one do polskich podmiotów niewielkie. Dotychczas polskie uczelnie wyższe, firmy i organizacje badawcze sięgnęły ledwie po niecałe 280 mln euro. Polska jest na trzynastym miejscu jeśli idzie o liczbę podpisanych umów i na piętnastym co do wykorzystania budżetu wśród 27 krajów UE. – Wykorzystanie środków z tego programu przez Polskę pozostaje na niskim poziomie – przyznaje Ewa Synowiec, szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Dlatego aby uniknąć powiększania się luki technologicznej do programu powinno przystąpić jak najwięcej polskich firm i organizacji – dodaje. Na pytanie co nasz kraj może zrobić, aby pozyskiwać więcej na środków na badania i projekty technologiczne Raldow odpowiada, że należy zwiększyć budżet na projekty badawcze w Polsce. – Praktyka pokazuje, że najwięcej z puli europejskiej zgarniają te kraje, które przeznaczają na badania najwięcej z własnego budżetu – tłumaczy.
Dotychczas z 7. Programu Ramowego dofinansowano około 19 tys. projektów, w których wzięło udział 79 tys. uczestników (uczelni wyższych, organizacji badawczych i przedsiebiorstw) we wszystkich krajach UE. Łącznie trafiło do nich 25,3 mld euro.