Będzie to w ogóle jeden z ostatnich konkursów o te granty z programu „Innowacyjna gospodarka". I to mimo że pieniędzy na nie jest wciąż sporo (około 1 mld zł). Choć Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zakończyła już osiem konkursów (w dziewiątym trwa ocena wniosków) to firmom ani razu nie udało się wykorzystać postawionych do ich dyspozycji budżetów. W tej sytuacji resort rozwoju regionalnego pod koniec czerwca br. wysłał pismo do Komisji Europejskiej z prośbą o zgodę na przesunięcie większości wolnych środków na inne rodzaje dotacji.

Mimo tych słabych wyników przedstawiciele firm doradczych bronią zarówno samych dotacji, jak i przedsiębiorców. – Te granty mają szczególne znaczenie dla modernizacji polskich małych i średnich przedsiębiorstw. W trakcie integracji systemów informatycznych możliwe jest unowocześnienie i rozbudowa infrastruktury IT firm – mówi Piotr Przewrocki z firmy doradczej Talento. Jego zdaniem to unikalny program na mapie polskich dotacji dający realne możliwości rozwoju dla firm dojrzałych, a jednocześnie niezbyt wielkich. – Przynosi on bardzo mierzalne korzyści biznesowe, wpływa na ograniczenie kosztów funkcjonowania, poprawia pozycję konkurencyjną – uważa Przewrocki. – A teza o niewykorzystaniu środków przez małe i średnie firmy z powodu braku zainteresowania jest nieprawdziwa. Wnioski przedsiębiorców są z naboru na nabór coraz. Z naszych obserwacji wynika, że urzędnicy oceniający wnioski ich po prostu nie rozumieją – dodaje doradca.

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, eksperta BCC konstrukcja i zasady przyznawania tych dotacji od początku ich podziału są zbyt skomplikowane. – Nawet teraz po wprowadzeniu ułatwień – mówi Kwieciński. Przypomina, że nie tylko przedsiębiorcy, ale i urzędnicy mają wielkie problemy projektami informatycznymi, w tym budową e-administracji. – Informatyzacja obok kolei to największa dotacyjna bolączka – przypomina ekspert.

Mimo tych trudności niektórym firmom udało się pozyskać te dotacje. Otrzymały je m.in. firma Oponeo. pl. na budowę elektronicznej platformy o nazwie Felgi-e-Hurt obsługującej obrót handlowy felgami aluminiowymi, firma Bokaro Szeligowscy na elektroniczne rozwiązania podnoszące efektywność łańcucha dostaw w branży płytek ceramicznych czy Przedsiębiorstwo Budowy Dróg DROGOPOL-ZW na internetowy system rozliczania kosztów budów.

PARP będzie przyjmować wnioski od firm od 15 października do 9 listopada.