Aktualizacja: 03.05.2018 09:08 Publikacja: 02.05.2018 16:50
Foto: Adobe Stock
Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt budżetu UE na lata 2021-27. Dołączyła do niego propozycję nowego rozporządzenia, które uzależnia wypłatę unijnych funduszy od istnienia niezależnego sądownictwa. Ma ono gwarantować, że w razie podejrzeń dotyczących korupcji, czy innych form niewłaściwego wydatkowania pieniędzy unijnych podatników sądy krajowe będą w stanie działać w sposób niezależny i efektywny i chronić unijne pieniądze. Cały mechanizm jest opisany w sposób ogólny. Zapytaliśmy Verę Jurową, unijną komisarz sprawiedliwości, czy gdyby taki mechanizm istniał dziś, to miałby on zastosowanie do Polski. — Tak — odpowiedziała czeska komisarz. Zastrzegła, że to teoretyczne rozważania, bo nowe rozporządzenie odnosiłoby się do budżetu dopiero po 2021 roku. Ale podkreśliła jednocześnie, że taka sytuacja jak w Polsce mogłaby być podstawą do odebrania pieniędzy. Nie trzeba konkretnych przypadków korupcji, które nie znajdują finału w sądzie. Wystarczyłoby stwierdzenie, jak jest obecnie w wypadku Polski, że sądownictwo nie jest niezależne. Bo skoro jest zależne od władzy wykonawczej, to nie ma żadnej gwarancji, że będzie działać w sposób bezstronny.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rząd Polski negocjuje w Brukseli zmianę warunków Krajowego Planu Odbudowy. I chce bronić polityki spójności.
W poniedziałek Unia Europejska pozytywnie zaopiniowała wniosek Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Wic...
W środę oraz czwartek 13 i 14 listopada br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport odbyła się trzecia edycja konferen...
UE potrzebuje pieniędzy na wzmocnienie obronności. Zamiast nowego funduszu Bruksela proponuje na razie przesunię...
Piotr Serafin coraz bliżej objęcia teki komisarza UE ds. budżetu. Przesłuchanie w Parlamencie Europejskim pokaza...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas