- Dzięki strategii jednolitego rynku cyfrowego stworzyliśmy ramy regulacyjne, które są dostosowane do cyfrowej rzeczywistości. Ramy te należy uzupełnić równie ambitnym finansowaniem i inwestycjami przewidzianymi w programie „Cyfrowa Europa”, aby zwiększyć międzynarodową konkurencyjność UE oraz rozwijać i wzmacniać strategiczne zdolności cyfrowe Europy - argumentuje Andrus Ansip, wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego.
Pieniądze mają popłynąć na wsparcie wysokowydajnych systemów obliczeniowych, sztuczną inteligencję, cyberbezpieczeństwo i zaawansowane umiejętności cyfrowe, a także zapewnienie ich szerokiego wykorzystania i dostępności w gospodarce i społeczeństwie.
Ośrodki innowacji cyfrowych
- Jednolity rynek cyfrowy zapewnia ramy prawne umożliwiające obywatelom i przedsiębiorstwom czerpanie pełnych korzyści z transformacji cyfrowej. Naszym celem było dostosowanie budżetu UE do przyszłych wyzwań: transformacja cyfrowa jest brana pod uwagę we wszystkich propozycjach – od transportu, energii i rolnictwa, po opiekę zdrowotną i kulturę. Aby wzmocnić tę tendencję, proponujemy dziś więcej inwestycji w dziedzinie sztucznej inteligencji, superkomputerów, cyberbezpieczeństwa, umiejętności cyfrowych i administracji elektronicznej - mówi Andrus Ansip.
Marija Gabriel, komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, przekonuje z kolei, że pierwszy ogólnoeuropejski program cyfrowy jest niezwykle ważny, jeżeli chodzi o wzmocnienie wiodącej roli, jaką Europa odgrywa na świecie pod względem transformacji cyfrowej. - Będziemy inwestować w najistotniejsze strategiczne zdolności cyfrowe, a obywatele będą zajmowali najważniejsze miejsce w tym programie. Jednym z głównych filarów są inwestycje ukierunkowane na zdobywanie przez obywateli zaawansowanych umiejętności cyfrowych umożliwiających im dostęp do najnowszych technologii cyfrowych i korzystanie z nich - wskazuje komisarz.
Program KE skoncentruje się na pięciu obszarach. Pierwszy z nich to superkomputery. 2,7 mld euro zostanie przeznaczona na finansowanie projektów służących ich opracowywaniu i wzmacnianiu, a także przetwarzania danych w Europie. To ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju wielu obszarów - od opieki zdrowotnej i energii ze źródeł odnawialnych, po bezpieczeństwo samochodów i cyberbezpieczeństwo. Proponowane finansowanie zapewni skuteczniejsze i bardziej powszechne wykorzystanie superkomputerów zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, w tym w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Program „Cyfrowa Europa” dążyć będzie do stworzenia do roku 2022/2023 światowej klasy superkomputera i infrastruktury danych o potężnej zdolności obliczeniowej (miliard miliardów obliczeń na sekundę). Tym samym UE zdobędzie własne niezależne i konkurencyjne zasoby technologii, wspomagając osiągnięcie doskonałości w domenie aplikacji i zwiększając dostępność i wykorzystanie superkomputerów.