W przypadku unijnej polityki spójności (wspólnej polityki rolnej zresztą też) rok 2015 będzie w Polsce de facto pierwszym rokiem realizacji unijnej perspektywy budżetowej 2014–2020. W ten sposób, jak to zwykle bywa, zazębią się dwa unijne okresy programowania: ten mijający z lat 2007–2013, z którego wszystkie pieniądze muszą być wydane do końca 2015 r., i ten nowy, 2014–2020, który dopiero startuje.
Nowy okres oznacza nowe programy operacyjne oraz nowe zasady podziału i pozyskiwania pieniędzy unijnych, zarówno tych w formie bezzwrotnych dotacji, jak i tzw. pomocy zwrotnej, której szczególnie w przypadku przedsiębiorstw będzie teraz znacząco więcej.
Cykl dla beneficjentów
Jak co roku w ostatnich latach „Rzeczpospolita" z powodzeniem startowała w „Konkursie dotacji na działania informacyjne Funduszy Europejskich", organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIR).
W efekcie będziemy mogli szeroko przybliżyć potencjalnym beneficjentom nowych pieniędzy europejskich – w szczególności ich dwóm głównym grupom, czyli przedsiębiorstwom i samorządom, ale też organizacjom pozarządowym – nowe programy operacyjne przewidziane na lata 2014–2020, zarówno krajowe zarządzane przez MIR, jak i regionalne, zarządzane przez marszałków województw.
Będziemy też mogli wskazywać, gdzie zainteresowani unijną pomocą mogą zasięgnąć o niej wiedzy. Specjalnie dla czytelników zainteresowanych nowymi pieniędzmi unijnymi „Rzeczpospolita" przygotuje cykl artykułów, które będą się ukazywać w każdy poniedziałek począwszy od dziś aż do końca czerwca.