Głównie chodzi o programy transgraniczne, ale też transnarodowe i międzyregionalne (o których w ramkach na dole strony). Wszystkie one służą nawiązaniu współpracy i rozwiązywaniu problemów wspólnie z partnerami zagranicznymi.
Polska w okresie 2014–2020 bierze udział w siedmiu programach transgranicznych. Są to: Polska-Słowacja, Czechy-Polska, Polska-Saksonia, Brandenburgia-Polska, Meklemburgia-Pomorze Przednie-Brandenburgia-Polska, Litwa-Polska i Południowy Bałtyk. W większości to kontynuacja programów z lat 2007–2013 i programy te są głównie poświęcone zachowaniu i rozwojowi wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Spojrzenie na południe
Dwa z tych programów dotyczą współpracy z naszymi południowymi sąsiadami – Czechami i Słowacją. Z programów transgranicznych, w których uczestniczy nasz kraj, największy budżet (226 mln euro) ma program Czechy-Polska. Nie obejmuje on jednak, co oczywiste, całej powierzchni obu krajów, a tylko ich cześć nadgraniczną. W Polsce chodzi o części województw dolnośląskiego i śląskiego oraz opolskie, a w Czechach o pięć krajów wewnętrznych – liberecki, hradecki, ołomuniecki, pardubicki i morawsko-śląski.
Ponad połowa budżetu programu pójdzie na ochronę i poprawę dostępności transportowej atrakcji kulturowych i przyrodniczych wspólnego pogranicza. Wszystkie inicjatywy posłużą zwiększeniu znaczenia turystyki na pograniczu i stworzeniu nowych miejsc pracy. Do zmniejszenia bezrobocia doprowadzić mają też działania edukacyjne, podnoszenie kwalifikacji i uznawanie dyplomów. Promowana będzie też nauka języka sąsiada. Z programu skorzystają m.in. władze publiczne, związki i organizacje reprezentujące interesy przedsiębiorców i pracowników oraz samorządu gospodarczego i zawodowego, organizacje pozarządowe oraz oświata, kościoły i związki wyznaniowe oraz stowarzyszenia turystyczne.
Podobnie będzie w programie Polska-Słowacja. Połowa z 155 mln euro zostanie przeznaczona na ochronę i rozwój zasobów środowiska i dziedzictwa kulturowego. Mniejsza część euro posłuży rozwojowi transportu, co ma się przełożyć na wyższą jakość lokalnych i regionalnych połączeń. Z pomocy skorzystają m.in. organy administracji rządowej i samorządowej, uczelnie i jednostki naukowe oraz organizacje non profit.