Polska w okresie 2014-2020 skorzysta z programów EWT

W okresie 2014–2020 do Polski euro napłyną nie tylko w ramach programów krajowych i regionalnych, ale także z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Publikacja: 19.04.2015 21:00

Polska w okresie 2014-2020 skorzysta z programów EWT

Foto: Bloomberg

Głównie chodzi o programy transgraniczne, ale też transnarodowe i międzyregionalne (o których w ramkach na dole strony). Wszystkie one służą nawiązaniu współpracy i rozwiązywaniu problemów wspólnie z partnerami zagranicznymi.

Polska w okresie 2014–2020 bierze udział w siedmiu programach transgranicznych. Są to: Polska-Słowacja, Czechy-Polska, Polska-Saksonia, Brandenburgia-Polska, Meklemburgia-Pomorze Przednie-Brandenburgia-Polska, Litwa-Polska i Południowy Bałtyk. W większości to kontynuacja programów z lat 2007–2013 i programy te są głównie poświęcone zachowaniu i rozwojowi wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Spojrzenie na południe

Dwa z tych programów dotyczą współpracy z naszymi południowymi sąsiadami – Czechami i Słowacją. Z programów transgranicznych, w których uczestniczy nasz kraj, największy budżet (226 mln euro) ma program Czechy-Polska. Nie obejmuje on jednak, co oczywiste, całej powierzchni obu krajów, a tylko ich cześć nadgraniczną. W Polsce chodzi o części województw dolnośląskiego i śląskiego oraz opolskie, a w Czechach o pięć krajów wewnętrznych – liberecki, hradecki, ołomuniecki, pardubicki i morawsko-śląski.

Ponad połowa budżetu programu pójdzie na ochronę i poprawę dostępności transportowej atrakcji kulturowych i przyrodniczych wspólnego pogranicza. Wszystkie inicjatywy posłużą zwiększeniu znaczenia turystyki na pograniczu i stworzeniu nowych miejsc pracy. Do zmniejszenia bezrobocia doprowadzić mają też działania edukacyjne, podnoszenie kwalifikacji i uznawanie dyplomów. Promowana będzie też nauka języka sąsiada. Z programu skorzystają m.in. władze publiczne, związki i organizacje reprezentujące interesy przedsiębiorców i pracowników oraz samorządu gospodarczego i zawodowego, organizacje pozarządowe oraz oświata, kościoły i związki wyznaniowe oraz stowarzyszenia turystyczne.

Podobnie będzie w programie Polska-Słowacja. Połowa z 155 mln euro zostanie przeznaczona na ochronę i rozwój zasobów środowiska i dziedzictwa kulturowego. Mniejsza część euro posłuży rozwojowi transportu, co ma się przełożyć na wyższą jakość lokalnych i regionalnych połączeń. Z pomocy skorzystają m.in. organy administracji rządowej i samorządowej, uczelnie i jednostki naukowe oraz organizacje non profit.

Trzy programy z Niemcami

Aż trzy programy będziemy realizować z sąsiadami z zachodu. Największy z Meklemburgią-Pomorzem Przednim/Brandenburgią i mniejsze z Brandenburgią oraz Saksonią.

W największym z nich 42 mln euro przeznaczono na zachowanie i rozwijanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego. W ramach programu będzie też działał fundusz małych projektów, którego celem jest m.in. wspieranie programu imprez kulturalnych. Z programu będą mogły skorzystać m.in. samorządy i organizacje trzeciego sektora.

Głównym celem programu Brandenburgia-Polska jest pogłębienie integracji jego mieszkańców oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności pogranicza. Z kolei Polska-Saksonia jest nastawiony na zachowanie i rozwój wspólnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

51,5 mln euro wydamy wspólnie z Litwinami. W nowej edycji programu Litwa-Polska dofinansowanie uzyskają m.in. projekty z zakresu ochrony i promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, jak też rozwoju przedsiębiorczości i mobilności siły roboczej.

Z kolei 83 mln euro trafi do nadmorskich regionów pięciu państw Unii: Polski oraz Danii, Litwy, Niemiec (Meklemburgii-Pomorza Przedniego) i Szwecji z programu Południowy Bałtyk.

Współpraca wewnątrz Unii, ale też z Norwegią i Szwajcarią

Program Interreg Europa to szansa na nawiązanie kontaktów dotyczących polityki regionalnej. W ramach Interreg Europa instytucje z Unii oraz Norwegii i Szwajcarii mogą współpracować np. w formie warsztatów, wymiany kadr czy wizyt studyjnych w wybranej dziedzinie polityki regionalnej, np. tworzeniu warunków dla rozwoju innowacyjności. Program obejmuje: badania i innowacje, konkurencyjność małych i średnich firm, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami. Efektem współpracy ma być koncepcja nowego projektu do sfinansowania już z programów regionalnych lub krajowych, gdyż Interreg Europa ma się przyczyniać do transferu dobrych praktyk właśnie do tych programów. Z Interreg Europa mogą skorzystać m.in. krajowe, regionalne i lokalne władze, regionalne agencje energetyczne i rozwoju regionalnego, uniwersytety, instytuty badawcze, parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości czy też izby gospodarcze i handlowe. Programem zarządza francuski region Nord-Pas-de-Calais, stąd tzw. wspólny sekretariat programu mieści się w Lille we Francji. W Polsce informacji o Interreg Europa udziela krajowy punkt kontaktowy ulokowany w Departamencie Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju (wydział w Katowicach).

Wsparcie dla krajów nad Bałtykiem i w Europie Środkowej

Polscy beneficjenci mogą też korzystać z dwóch programów transnarodowych. Chodzi o Region Morza Bałtyckiego i Europę Środkową. Z pierwszego wspierane są projekty dotyczące współpracy w dziedzinach: innowacyjności, efektywnego gospodarowania zasobami naturalnymi oraz zrównoważonego transportu. Najwięcej euro trafi na innowacje i efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Program jest kierowany do: Polski, Danii, Szwecji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, wybranych regionów północno-wschodnich Niemiec oraz Norwegii, Białorusi i Rosji (wybrane regiony). Mogą z niego korzystać m.in. firmy, władze – od krajowych po lokalne, ośrodki transferu innowacji i organizacje pozarządowe. Program Europa Środkowa jest kierowany do Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz wybranych regionów Niemiec i Włoch. Obejmuje innowacje, strategie niskoemisyjne, zasoby naturalne i kulturowe oraz transport. Celem jest współpraca ponad granicami, ale głównie o charakterze miękkim, choć ma ona przełożyć się na trwałe rezultaty. Możliwe są też inwestycje pilotażowe i demonstracyjne. Skorzystać mogą: władze krajowe, regionalne i lokalne, instytucje prywatne, w tym firmy oraz organizacje międzynarodowe. Punkty kontaktowe obu programów są w MIiR w Katowicach.

Strony wybranych programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej z udziałem Polski

- Brandenburgia–Polska: pl.plbb.eu

- Polska–Słowacja: pl.plsk.eu

- Czechy–Polska: cz-pl.eu/pl/nowy-okres-2014-2020

- Polska–Saksonia: sn-pl.eu/pl

- Litwa–Polska: lietuva-polska.eu

- Południowy Bałtyk: en.southbaltic.eu

- Region Morza Bałtyckiego: interreg-baltic.eu

- Europa Środkowa: europasrodkowa.gov.pl

Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju

Głównymi atutami programów współpracy terytorialnej i tym, co odróżnia je od programów regionalnych i krajowych, są międzynarodowy charakter oraz nacisk na współpracę z zagranicznymi partnerami. Najwięcej programów z udziałem Polski, bo aż siedem, dotyczy współpracy transgranicznej. Nie znajdziemy w nich spektakularnych kwot na wielkie projekty, ale relatywnie niewielkie środki na przedsięwzięcia, które zbliżą do siebie mieszkańców przygranicznych obszarów Polski oraz naszych bezpośrednich i zamorskich sąsiadów – Słowacji, Czech, Niemiec, Litwy, Danii i Szwecji. Pomogą też rozwinąć wspólne atuty, np. na podstawie walorów turystycznych, i rozwiązać specyficzne problemy pogranicza, m.in. trudny dojazd czy niewielką liczbę dobrej jakości miejsc pracy. Przykładowe przedsięwzięcia realizowane ponad granicami mogą dotyczyć ochrony środowiska, rozbudowy infrastruktury, rozwoju przedsiębiorczości oraz wymiany kulturalnej. Oprócz programów transgranicznych w latach 2014–2020 będziemy mieli także dwa programy transnarodowe: Region Morza Bałtyckiego i Europa Środkowa oraz program międzyregionalny Interreg Europa. Umożliwią one wspólne działania podmiotów prywatnych i publicznych z kilku państw UE oraz, w przypadku Regionu Morza Bałtyckiego i Interreg Europa, także spoza Unii. Dzięki współpracy terytorialnej możliwe jest nie tylko rozwiązanie lokalnych problemów, ale też opracowanie koncepcji wspólnych projektów na większą skalę, które mogą zostać sfinansowane z innych źródeł.

Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem