Fundacje i stowarzyszenia mają kłopot z e-deklaracjami

Kontakty online z fiskusem to dla wielu stowarzyszeń czy fundacji kosztowny i uciążliwy obowiązek.

Publikacja: 19.02.2015 17:15

Fundacje i stowarzyszenia mają kłopot z e-deklaracjami

Foto: www.sxc.hu

Do 2 marca trzeba przesłać skarbówce informację PIT-11 o zarobkach zatrudnianych osób. Tylko elektronicznie. Nie wszyscy są z tego zadowoleni, bo nowy obowiązek jest uciążliwy i wiąże się z wydatkami.

Organizacje pozarządowe mogą złożyć PIT-11 wyłącznie przy użyciu płatnego podpisu elektronicznego. Działają non profit i 300 zł na taki podpis to dla nich spory wydatek – mówi Krzysztof Śliwiński ze Stowarzyszenia Klon Jawor prowadzącego portal organizacji pozarządowych ngo.pl. – Skomplikowana jest też sama procedura jego przyznawania, do tego dochodzi konieczność składania upoważnienia w urzędzie.

– Obowiązek przesyłania elektronicznych formularzy został nałożony też na rodzinne ogrody działkowe, które często nie posiadają biur z prawdziwego zdarzenia, wyposażonych w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu – dodaje Mirosława Marks, główna księgowa Polskiego Związku Działkowców.

Już za zeszły rok

Nowe regulacje obowiązują od 1 stycznia, ale dotyczą już rozliczeń za zeszły rok. – Większość dużych firm już od dawna składa deklaracje w formie elektronicznej i dla nich to żadna nowość – mówi Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale prawnopodatkowym PwC. – Z przepisów wynika jednak, że to obowiązek nie tylko przedsiębiorców, ale też wielu innych podmiotów, np. kół łowieckich, wspólnot mieszkaniowych, klubów sportowych.

Jeden wyjątek

Ustawodawca przewidział tylko jeden wyjątek. Papierowy PIT-11 mogły wysłać (termin upłynął 2 lutego) skarbówce podmioty, które zatrudniały w zeszłym roku nie więcej niż pięć osób i nie korzystają z usług biura rachunkowego.

– Pod pojęciem zatrudnienia rozumie się nie tylko stosunek pracy, ale też inne formy współpracy, np. umowy o dzieło czy zlecenia – tłumaczy Marcin Sidelnik.

– Organizacje dość często zawierają w ciągu roku wiele umów, np. z prowadzącymi zajęcia, i nie mogą skorzystać z tego wyjątku – mówi Krzysztof Śliwiński. Podobnie jest w rodzinnych ogrodach działkowych. – Wiele prac, np. porządkowych, jest zlecanych na zewnątrz – mówi Mirosława Marks. Dodaje, że PZD zwrócił się do Ministerstwa Finansów o zgodę na składanie informacji podatkowych w formie papierowej. Dostał jednak negatywną odpowiedź.

Oprócz PIT-11 elektronicznie trzeba też złożyć inne formularze, np. PIT-40 czy PIT-8C. Tylko płatnicy będący osobami fizycznymi mogą podpisywać dokumenty wysyłane online danymi autoryzującymi.

Opinia dla „Rz"

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP

Koncepcja informatyzacji administracji skarbowej jest słuszna, a przejście na kontakty online z fiskusem niewątpliwie ułatwi życie firmom. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie. Nowe przepisy weszły jednak w życie w ekspresowym tempie i wiele podmiotów, takich chociażby jak fundacje i stowarzyszenia, zostało zaskoczonych obowiązkiem elektronicznej sprawozdawczości. Dlatego uważam, że ustawodawca powinien się zastanowić nad dwutorowym rozwiązaniem – wprowadzić elektroniczne deklaracje, ale z możliwością odroczenia tego obowiązku dla niektórych grup podatników. Pozwoliłoby to w miarę bezboleśnie przygotować się do nowych zasad rozliczenia z urzędami skarbowymi.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr