To oznacza, że organizacja przestająca spełniać wymogi ustawowe, np. tracąca status uprawniający do zbierania takich środków, ogłaszająca upadłość lub likwidację, zostanie usunięta z rejestru. Taką zmianę w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przewiduje projekt jej nowelizacji, który dziś przyjęła Rada Ministrów.
Przygotowana w resorcie pracy i polityki społecznej nowelizacja ma ograniczyć ryzyko, że przekazane przez podatników pieniądze trafią do podmiotów nieuprawnionych, bo niespełniających ustawowych wymogów.
Projekt zobowiązuje też organizacje pożytku publicznego do podania numeru rachunku bankowego naczelnikowi urzędu skarbowego do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym. Obecnie ostatecznym terminem na złożenie właściwego numeru rachunku był 31 stycznia, co zdaniem ministerstwa pracy powodowało, że organizacje spóźniały się z przekazywaniem numeru konta. Wówczas środki finansowe pochodzące z 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych były zwracane do budżetu państwa.
Projekt noweli zawiera także zapisy rozwiewające wątpliwości interpretacyjne dotyczące zlecania OPP zadań publicznych w trybach pozakonkursowych oraz zmieniają zakres danych, jakie organizacje pożytku publicznego będą musiały podawać do wykazu OPP.