Materiał powstał we współpracy z PZU
Priorytety związane ze zrównoważonym prowadzeniem biznesu mają także spółki z Grupy PZU. Ostatnim przykładem ekologicznych inwestycji jest budowa farmy fotowoltaicznej na Podkarpaciu przez firmę KFA Armatura, należącą do PZU.
Moc tej ogromnej farmy fotowoltaicznej wyniesie 1,8 MWp, co oznacza, że będzie to szósta pod względem ilości wytwarzanej energii farma w regionie. Budowa instalacji fotowoltaicznej w Nisku już ruszyła pełną parą. Inwestycja zostanie zakończona w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Obniżyć emisję CO2
KFA Armatura, polska firma z wieloletnią tradycją, produkująca grzejniki aluminiowe i armatury sanitarne, w tym roku świętuje setne urodziny. – Choć mamy już sto lat, jesteśmy firmą nowoczesną i innowacyjną – mówi prezes KFA Armatura Magdalena Tokarczyk-Cyran. – Jako firma odpowiedzialna społecznie zdajemy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest także ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego każdego dnia podejmujemy działania w tym zakresie. Farma z pewnością zalicza się do tych największych. To dla nas ogromne przedsięwzięcie, ale jesteśmy przekonani, że warto.
Zdaniem Wojciecha Rosińskiego z zarządu spółki uruchomienie farmy PV o mocy 1,8 MWp na terenie fabryki KFA Armatura „pozwoli na pokrycie zużycia energii elektrycznej zakładu na poziomie blisko 20 proc. w skali roku, co przyczyni się do znaczącego obniżenia emisji CO2 w regionie”.
Jak podkreślają przedstawiciele firmy, jej misją jest zapewnianie komfortu użytkownikom korzystającym z tworzonych przez nią produktów i usług przy jednoczesnym podążaniu za trendami zarówno wzorniczymi, jak i ekologicznymi.
Warto podkreślić, że farmy fotowoltaiczne w województwie podkarpackim należą do najbardziej efektywnych w Polsce. Wynika to z wartości przeciętnego rocznego nasłonecznienia. W tym regionie jest ono na poziomie ponad 1100 kWh/m2, czyli około 10 proc. powyżej średniej ogólnokrajowej.
W obszarze rozwoju energetyki prosumenckiej województwo podkarpackie plasuje się na 5. miejscu pod względem liczby przyznanych dofinansowań w programie „Mój prąd” (dane za rok 2021). Pokazuje to świadomość mieszkańców w zakresie ochrony środowiska i pozytywnego oddziaływania odnawialnych źródeł energii.
Inwestycje i ubezpieczenia
Zaangażowanie Grupy PZU w działania w dziedzinie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju to już znak firmowy spółki, która przyjęła na siebie rolę partnera zielonej transformacji energetycznej polskiej gospodarki. W ciągu kilku miesięcy od ogłoszenia strategii ESG „Rozwój w równowadze” firma podjęła decyzje o finansowaniu budowy lub rozbudowy farm wiatrowych oraz zainwestowaniu ok. 300 mln zł w obligacje ESG.
To nie wszystko. PZU wprowadziło także unikatowe na rynku ubezpieczenia dla właścicieli instalacji OZE zarówno indywidualnych, jak korporacyjnych, by odpowiedzieć na ich praktyczne potrzeby oraz wspierać rozwój sektora odnawialnej energii. Zakres ubezpieczenia jest szeroki i obejmuje m.in. takie instalacje i urządzenia jak:
> instalacje fotowoltaiczne, w tym farmy fotowoltaiczne;
> elektrownie wiatrowe (wiatraki);
>biogazownie – urządzenia do wytwarzania energii gazowej z biomasy;
>oczyszczalnie ścieków.
Ubezpieczenie obejmuje także mienie osób trzecich, które dana firma przyjęła w celu realizacji świadczonych usług i może być zakupione przez firmy instalujące panele fotowoltaiczne na rzecz indywidualnych klientów. Taka współpraca, jak podkreślają przedstawiciele zarządu PZU, wspiera dynamiczną sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, ale przede wszystkich chroni użytkowników przed ewentualnymi szkodami w tej instalacji.
Grupa PZU to największa w Polsce i Europie Środkowo- Wschodniej instytucja finansowa, o aktywach sięgających 400 mld zł. Jest obecna w pięciu krajach regionu, w Polsce zaufało jej już ok. 22 mln klientów.
Materiał powstał we współpracy z PZU