Czytaj za 9 zł miesięcznie!
„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024
Aktualizacja: 06.09.2019 06:09 Publikacja: 05.09.2019 16:22
Foto: Fotorzepa
Bogusław Chrabota: Istnieje możliwość, że Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, a pan będzie kontynuował swoją misję. Jakie są priorytety na te cztery lata?
Mateusz Morawiecki: Chcemy pokazać wizję na kolejne cztery, osiem lat. Świat wokół nas zmienia się bardzo mocno. Mówimy, że widzimy czwartą, może nawet piątą rewolucję przemysłową i to jest rzeczywiście faktem. Nowe technologie zmieniają bardzo mocno rzeczywistość. Jeszcze sto lat temu ludzkość borykała się z głodem, było za mało żywności. Poprzez rewolucję nawozową, później zieloną, zmieniliśmy tę rzeczywistość i dzisiaj już tylko brak odpowiednich mechanizmów dystrybucyjnych powoduje, że niestety jeszcze w niektórych miejscach globu głód występuje. Ale z tym problemem ludzkość sobie poradziła, pomimo pięciokrotnego przyrostu ludności od początku XX wieku. Dzisiaj mamy do czynienia z przesuwaniem się charakterystyki produkcyjnej coraz bardziej w kierunku usług, a ja mam nadzieję, że również coraz bardziej w kierunku dóbr wyższych, gdzie państwa będą konkurowały między sobą poprzez kulturę, innowacyjność, myśl ludzką, naukę, edukację, sprawność systemową, ustrojową, usługi publiczne. I to jest ta wizja długofalowa, wizja na 5-20 lat. Natomiast w krótkiej perspektywie niezwykle ważne jest dla nas, żeby przekonać Polaków, że jesteśmy wiarygodnym gwarantem tego, że będziemy starali się prowadzić politykę włączania społeczeństwa do udziału w tym „torcie gospodarczym”, jeśli można tak powiedzieć. Bo jednak mam przekonanie, że wcześniej bywało z tym różnie. Krótka perspektywa to szybki rozwój gospodarczy, europejskość w konkrecie, polegająca na wyższych zarobkach i zasobności podobnej do tej, która jest w krajach Europy Zachodniej. W dalszej perspektywie – taka transformacja gospodarcza, która pozwoli nam być wśród najlepszych, a może w niektórych dziedzinach być najlepszym.
Uczelnie, tak jak firmy, zarządzają majątkiem i zasobami ludzkimi. Wyzwania, jakie się z tym wiążą, stały się osią debaty „Zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym na uczelniach”.
Potrzebne są wspólne działania wszystkich interesariuszy związanych z internetem i wychowywaniem dzieci.
Joint action is needed from all stakeholders concerned with the internet and raising children.
Trzeba wykorzystać dostępne dane i technologie, aby zapewnić pacjentowi szybszy dostęp do usług medycznych – mówi Monique Clua Braun, Country President Novartis Poland.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Digitalizacja już teraz pomaga skrócić czas potrzebny na udzielenie pomocy pacjentom. Pomaga też monitorować stan pacjenta w szpitalu – mówi Jens Jakob Gustmann, lider regionu Europy Środkowej i Wschodniej w firmie Philips.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Poszukiwania Marcina Romanowskiego są prowadzone z ogromnym rozmachem. Byłego wiceministra szukają policjanci, którzy zajmują się głównie tropieniem zabójców, członków zbrojnych gangów i najgroźniejszych przestępców.
Niezidentyfikowane dotąd drony zaobserwowano nad wrażliwymi obiektami przemysłowymi w Niemczech i amerykańską bazą wojskową w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie.
Jaki jest bilans pierwszego roku trzeciego rządu Donalda Tuska? O tym w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” rozmawiali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas