Reklama
Rozwiń

Rząd gotowy do rozmów w Komisji Trójstronnej

Rząd ma gotowy pakiet swoich odpowiedzi na na postulaty działań antykryzysowych, jaki wspólnie zaproponowały związki zawodowe oraz organizacje przedsiębiorców zrzeszone w Komisji Trójstronnej

Aktualizacja: 01.04.2009 05:18 Publikacja: 31.03.2009 17:10

Rząd gotowy do rozmów w Komisji Trójstronnej

Foto: Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek

– Kierunek myślenia jest do zaakceptowania przez rząd - stwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej po radzie Ministrów.

Premier i jego ministrowie mają nadzieję, że wszystkie szczegóły pakietu zostaną wynegocjowane w KT jeszcze w tym miesiącu, tak by pod koniec kwietnia spec ustawa mogła trafić do Parlamentu.

Premier przyznał, że ważne jest by wprowadzić bardziej elastyczne przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy. Ale zwrócił uwagę na to, iż muszą być to rozwiązania akceptowane przez pracowników i związki zawodowe działające w firmach.

Rząd zgadza się także z tym, że trzeba wprowadzić mechanizmy pomagające firmom zagrożonym kryzysem w utrzymaniu zatrudnienia. - Jesteśmy gotowi wesprzeć "płatne postojowe" - tłumaczył premier. - Rząd i przedsiębiorcy złożyliby się na takie wynagrodzenie. Ono byłoby niższe niż płaca, jaką normalnie dostają pracownicy, bo oscylowało wokół płacy minimalnej. - tłumaczył premier.

Wkład rządu byłby: - Dogodną pożyczką, spłacaną w postaci wyższych składek - Donald Tusk nie podał szczegółów, ale zaznaczył, że świadczenie to byłoby "mniej więcej w wysokości zasiłku dla bezrobotnych". Jolanta Fedak, minister pracy dodała, iż najprawdopodobniej będzie to świadczenie wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Rząd chce na ten cel przeznaczyć ok 1 mld zł w tym roku i z wstępnych szacunków wynika, że takie świadczenie przez 6 miesięcy mogłoby dostać ok. 200 tys. pracowników.

- Elastyczność na rynku pracy jest bardzo ważnym elementem poprawy sytuacji pracowników i pracodawców jednocześnie. Być może przy czasowo obniżonych wynagrodzeniach i zmniejszonym czasie pracy uda się różne grupy pracownicze przeprowadzić przez czas kryzysu – dodał minister Michał Boni, szef zespołu doradców premiera Tuska.

Rząd wstępnie zgodził się na zniesienie opodatkowania zapomóg udzielanych pracownikom przez związki zawodowe oraz bonów wypłacanych przez pracodawców. Możliwe jest też zniesienie ustawy o negocjacyjnym wskaźniku wzrostu płac w firmach i zmniejszeniu ustawy kominowej tak, by wynagrodzenie zarządów powiązane było z płacami w firmie, a nie w całej gospodarce.

Gabinet Donalda Tuska uważa, że w przypadku płacy minimalnej należy w czasie kryzysu dbać o to by nie zmniejszała się jej wartość realna, ani proporcja do przeciętnego wynagrodzenia. Związki zawodowe chcą by KT opracowała mechanizm podniesienia płacy minimalnego do 50 proc. przeciętnej. Rząd uważa, że po to by chronić najuboższe rodziny przed skutkami kryzysu wystarczą rozwiązania istniejące w pomocy socjalnej, tym bardziej, że część świadczeń będzie jesienią waloryzowana.

– Rząd przygotowuje pomoc w czasowej spłacie kredytów hipotecznych dla osób bezrobotnych, ale zaproponuje też sposoby pomocy dla najbiedniejszych i najbardziej poszkodowanych przez kryzys. – stwierdziła minister Fedak. Według niej możliwy jest kompromis pomiędzy związkami zawodowymi a organizacjami przedsiębiorców, dotyczący tego jak długo pracownik może być zatrudniany na umowach czasowych: - Związki zawodowe chcą by było to najwyżej 18 miesięcy, pracodawcy postulują by stałe umowy wprowadzać po 36 miesiącach pracy na umowy czasowe - wymieniała minister pracy.

- Zaproponujemy rozsądny kompromis - dodała, ale nie przedstawiła szczegółów.

– Kierunek myślenia jest do zaakceptowania przez rząd - stwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej po radzie Ministrów.

Premier i jego ministrowie mają nadzieję, że wszystkie szczegóły pakietu zostaną wynegocjowane w KT jeszcze w tym miesiącu, tak by pod koniec kwietnia spec ustawa mogła trafić do Parlamentu.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora