Okazało się, że był on niższy niż pierwotnie sądzono i wyniósł 3,6, a nie 3,9 proc. PKB. Stanowi to 46,5 mld zł, natomiast dług publiczny wyniósł 600,8 mld zł, tj. 47,2 proc. PKB - czyli tyle ile wyliczano wcześniej.
- Nowe dane zostały przekazano do Eurostatu przez GUS 30 września - poinformował "Rzeczpospolitą" Wiesław Łagodziński, rzecznik GUS. - Miał on 14 dni na weryfikację naszych wyliczeń. Dzisiejszy komunikat jest ostateczny.
W przesłanej notyfikacji zrewidowano prezentowane wcześniej dane dla lat 2005-2008. GUS poinformował, że rewizja spowodowana jest weryfikacją metodologii szacowania memoriałowej wartości podatków dochodowych, a także uwzględnieniem po raz pierwszy w rachunkach sektora instytucji rządowych i samorządowych transakcji związanych z partnerstwem publiczno-prywatnym. Rewizja danych dla roku 2008 wynika ponadto z wykorzystania najbardziej aktualnych informacji o dochodach i wydatkach jednostek zaliczonych do sektora.
Resort finansów szacuje, że tegoroczny deficyt sektora finansów publicznych sięgnie 6,3 proc. PKB, czyli wzrośnie w porównaniu z ubiegłym rokiem o 2,7 proc. PKB. Taką prognozę Ministerstwa Finansów GUS przesłał dziś do Eurostatu w ramach notyfikacji fiskalnej, zgodnie z ustaleniami dotyczącymi procedury nadmiernego deficytu. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2009 roku wyniesie 51,2 proc. PKB wobec 47,2 proc. PKB w 2008 roku. W czerwcu Komisja Europejska wznowiła wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu, zgodnie z którą Polska ma zmniejszyć poziom deficytu finansów publicznych do 3 proc. PKB w 2012 r