Zaledwie sześć poprawek legislacyjnych i porządkowych zgłosili senatorowie do nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Wszystkie większością głosów zostały przyjęte. Ustawa, która ma na celu zabezpieczenie przed przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego na poziomie 55 proc. zadłużenie w relacji do PKB trafi teraz do Sejmu.

Projekt wprowadza m.in. regułę wydatkową ograniczającą wzrost wydatków niesztywnych do poziomu inflacja plus 1 proc. Wcześniej Sejm zdecydował, że dyscyplinująca reguła wydatkowa nie będzie dotyczyć pieniędzy na sfinansowanie wypłat świadczeń emerytalno-rentowych gwarantowanych przez państwo - dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.

Zakłada też konsolidację finansów polegającą na oddaniu pod zarząd ministra finansów wolnych środków będących w gestii agencji i wybranych instytucji. Sejm nie zgodził się, aby dotyczyło to także Lasów Państwowych. Konsolidacja ma zmniejszyć potrzeby pożyczkowe kraju o ok. 19 mld zł. Poza tym ogranicza o jedną trzecią poziom zasiłku pogrzebowego.

Projekt przewiduje równie wprowadzenie dalszych podwyżek VAT o 1 pkt proc. od lipca 2012, 2013 lub 2014 - o ile próg zostałby przekroczony. Potem nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r., ale kilka jej przepisów zacznie obowiązywać później. Rząd założył, że zmiany dadzą budżetowi ok. 18 mld zł oszczędności.