Raport Open Budget Index (OBI) oceniający stopień otwartości budżetów 94 krajów przygotowuje raz na dwa lata firma International Budget Partnership w współpracy z instytutami z poszczególnych krajów (polskim partnerem jest gdański Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową).
W najnowszym opublikowanym raporcie OBI 2010 czołówkę krajów o najbardziej przystępnie napisanych, jasnych i zrozumiałych dla obywateli budżetach tworzą kraje anglosaskie: RPA, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, dalej jest Francja, Norwegia, Szwecja i USA. Wszystkie one miały od 81 do 92 punktów na 100 możliwych. Polska wypadła dobrze. Z 64 punktami znalazła się na 16 miejscu. Nasz budżet oceniono wyżej m.in od hiszpańskiego, czeskiego, rosyjskiego, włoskiego, portugalskiego, słowackiego, serbskiego czy chorwackiego.
Najgorzej wypadło 18 krajów rozwijających się, których budżety w ogóle albo nie są dostępne opinii publicznej, albo mało czytelne, niepełne, nie zawierające kluczowych i ważnych informacji. W tej grupie znalazły się Chiny z 13 punktami. To wyjątek wśród krajów grupy BRIC. Brazylia ma 71 pkt, Indie 67, a Rosja 60 pkt. Listę zamykają państwa, w których budżetów w ogóle się nie publikuje (0 pkt): Czad, Irak, Gwinea Równikowa, Fidżi.