RPP chce podwyżek stóp, spiera się o ich tempo

Na majowym posiedzeniu członkowie Rady Polityki Pieniężnej byli zgodni co do konieczności podwyżek stóp procentowych. Dyskutowali natomiast o ich tempie - wynika ze sprawozdania po majowym spotkaniu RPP, opublikowanego przez NBP

Publikacja: 19.05.2011 15:32

RPP chce podwyżek stóp, spiera się o ich tempo

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

"Przedmiotem dyskusji było (...) rozłożenie w czasie dalszego zacieśnienia (...) polityki (pieniężnej)" - napisano w dokumencie.

W maju wbrew oczekiwaniom rynkowym RPP podniosła stopy o 25 pkt bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 4,25 proc. Była to trzecia podwyżka stóp w tym roku.

"Większość członków Rady uznała, że przyspieszenie podwyżek stóp procentowych byłoby  skuteczniejszym sposobem ograniczania ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji niż ich podnoszenie w dotychczasowym tempie" - czytamy w sprawozdaniu z posiedzenia RPP.

"Argumentując za przyspieszeniem podwyżek stóp procentowych, niektórzy członkowie Rady uzasadniali to niepewnością co do kształtowania się kursu złotego" - napisano w sprawozdaniu z majowego posiedzenia RPP.

„Część członków Rady zwracała uwagę, że roczne tempo wzrostu gospodarczego – po osiągnięciu wysokiego poziomu w I kw. br. – będzie się prawdopodobnie stopniowo obniżać w kolejnych kwartałach, co powinno ograniczać łączną skalę podwyżek stóp procentowych niezbędną dla stabilizowania inflacji na poziomie celu inflacyjnego w średnim okresie" – napisano w dokumencie RPP.

Inni członkowie RPP byli jednak zdania, że tempo wzrostu naszej gospodarki może okazać się szybsze niż wynika z obecnych prognoz. Powód? „korzystne perspektywy wzrostu polskiego eksportu związane z utrzymującym się szybkim wzrostem eksportu w Niemczech oraz sygnały ożywienia inwestycji przedsiębiorstw".

 

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje