Blaski i cienie pracy w korporacji

Coca cola, Pepsi, Unilever, BP, Tesco, Nokia, IBM i mnóstwo innych światowych firm obecnych w Polsce to szczególna grupa pracodawców, wyróżniająca się rynku pracy

Publikacja: 07.08.2011 10:00

Blaski i cienie pracy w korporacji

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Zatrudnienie w międzynarodowej korporacji to marzenie nie tylko polskich absolwentów. Z wielu europejskich badań wynika, że młodzi ludzie postrzegają światowe koncerny jako najbardziej pożądane miejsce pracy. Dlatego w wielu firmach na jeden wakat przypada kilkuset chętnych. Tak samo oblegane są praktyki i staże.

Marzenia i złudzenia

Beata Rożek, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego jest menedżerką ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Tesco. Wcześniej pracowała m.in. z Danone. — Firma daje mi ogromną możliwość rozwoju i nawiązywania kontaktów z międzynarodowym środowiskiem. Możemy szkolić się, wymieniać doświadczenia, przejmować know- how wypracowany wcześniej w innych krajach, a także dzielić się rozwiązaniami, jakie sprawdziły się na polskim rynku - mówi. Tesco rozwija zasady CSR w połączeniu z biznesem. — Takie podejście bardzo mi odpowiada, wiem, że projekty, które prowadzę są użyteczne zarówno dla mojej firmy jak i dla naszego otoczenia - wyjaśnia. Ostatnio jej zespół odniósł międzynarodowy sukces. Tesco Polska zdobyło statuetkę Stevie Awards w prestiżowym konkursie International Business Awards. Nagrodę przyznano za projekt Tesco dla Szkół - „Ekomania-filmowania", za który jej zespół odpowiadał.

Ale praca w korporacji niesie też sporo rozczarowań. — Długie procedury podejmowania decyzji i brak zachęt dla kreatywnych rozwiązań, na dłuższą metę mogą rozczarowywać ambitnych i innowacyjnych pracowników. Poza tym tylko niektórzy mogą liczyć na awans, bo  stanowisk kierowniczych nie jest przecież zbyt wiele — mówi Dorota Jakubowska, psycholog biznesu i szefowa Grupy Trop.

Zwraca też uwagę, że młodzi ludzie często oczekują, że firma, dla której z takim zapałem i motywacją pracują, w zamian zapewni im duży pakiet opiekuńczości. A to nie jest jej główne zadanie, choć dbałość o pracowników wyróżnia korporacje spośród innych przedsiębiorstw.

— Poziom szkoleń i przemyślane podejście do rozwoju kariery zawodowej jest o wiele bardziej prawdopodobne w korporacjach niż w mniejszych firmach, które słabo inwestują w pracowników - dodaje Dorota Jakubowska.

Rodzaje korporacji

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba międzynarodowych przedsiębiorstw, czyli takich, które zatrudniają setki lub tysiące pracowników i w, których panuje określona kultura organizacyjna. Najczęściej wymieniane cechy to duża konkurencyjność pracy ( tzw. wyścig szczurów) łączona z koniecznością pracy zespołowej i dzieleniem się wiedzą.

— Korporacje dbają o zachowanie spójności. Nagradzają tych, którzy najbardziej dopasowują się do struktury i zasad obowiązujących w firmie - mówi szefowa Grupy Trop. Zwraca uwagę, że nie zawsze są to najbardziej innowacyjne i twórcze osoby

Według opracowania firmy Sedlak&Sedlak na podstawie badania GUS-u w 2009 roku w Polsce funkcjonowały 882 grupy przedsiębiorstw międzynarodowych, zwane potocznie korporacjami. W 61 proc. z nich (541 jednostek) dominował kapitał zagraniczny. Korporacje z przewagą kapitału zagranicznego pochodziły z 36 państw, w większości  ( ponad 87 proc) z krajów UE. 20 proc. miała swą siedzibę w Niemczech.

Według opracowania Sedlak&Sedlak zatrudnienie w tego typu firmach znalazło w tym czasie prawie 888 tysięcy Polaków. Ponad 80 proc.  (713,8 tys.) pracowało w największych jednostkach, zatrudniających co najmniej tysiąc osób.

Najliczniejszą grupę korporacji stanowią podmioty zatrudniające od 50 do 249 osób (26,3 proc). Na drugim miejscu (23 proc.) znalazły się najmniejsze jednostki – mające poniżej 50 pracowników.

Zarobki

Do pracy w międzynarodowych firmach, zwłaszcza w dużych miastach, na pewno zachęcają zarobki, które są zdecydowanie wyższe niż w mniejszych firmach. W Warszawie przeciętna płaca w korporacji wynosi ok. 5 tys. zł, a dyrektorska jest porównywalna z tą, jaką otrzymują menedżerowie w innych europejskich stolicach.

Wiele zależy też od tego, czy pracuje się w firmie polskiej czy zagranicznej. Przykładowo: specjaliści z tytułem magistra lub inżyniera w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego otrzymywali  w zeszłym roku według danych portalu wynagrodzenie.pl przeciętnie ok 4,6 tys., natomiast w polskich firmach - 3,3 tys. zł.

Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Finanse
Revolut przedstawia potężne zyski i ambitne plany. Również dla Polski
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Nowe podejście do finansowania - szansa dla Polski
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne